Jump to content

Photo

Βάση ανάπτυξης!

• Please log in to reply
7 replies to this topic

#1 cflag

cflag

Lieutenant

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 703 posts
  • Coat of arms
  • Gold General

Posted 03 September 2016 - 07:32 PM

Παρακολουθώντας την συμμετοχή ,την πορεία, τις συμπεριφορές και όσα διαδραματίζονται σχετικά με τους Έλληνες παίκτες τα τελευταία χρόνια στο ονλάιν και στο λάιβ, αποφάσισα να ποστάρω κάποιες σκέψεις μου αν και τον τελευταίο 1,5 χρόνο το απέφευγα(πλην 1-2 εξαιρέσεων ύστερα από λάιβ τουρνουά).

Αυτή την στιγμή οι Έλληνες παίκτες διαδικτυακά είναι σίγουρα οι περισσότεροι σε αριθμό από όλες τις ευρωπαϊκές χώρες(ακόμα και της Ολλανδίας-Γερμανίας που είναι επί σειρά ετών οι βασικοί πυλώνες του παιχνιδιού τόσο στο λάιβ όσο και διαδικτυακά εξού ότι τα 2 ονλάιν σάιτ είναι το ένα ολλανδικό/stratego.com και το άλλο γερμανικό/gravon.net) ,πιθανόν και παγκοσμίως. Και παίρνει ακόμα μεγαλύτερη αξία αν προσθέσουμε ότι πληθυσμιακά είμαστε μικρότερη σαν χώρα.

Επίσης ο μέσος όρος ηλικίας έχει μικρύνει συγκριτικά με τα προηγούμενα χρόνια(που κυμαινόταν γύρω στα 40) στοιχείο πολύ βασικό και ελπιδοφόρο. Αυτό συνεπάγεται ότι οι (νεώτεροι) παίκτες αυτοί όπως είναι λογικό θα πλαισιώσουν και το λάιβ παιχνίδι.

Πάμε λοιπόν στο πρόσφατο παγκόσμιο πρωτάθλημα της Γερμανίας όπου η σημαντική διάκριση του χρυσού μεταλλίου, συνοδεύτηκε από οδηγίες ανάπτυξης του παιχνιδιού στην Ελλάδα με έμφαση στον τρόπο που πρέπει να δημιουργούνται αυτόνομα κλαμπ ανά πόλη τα οποία πρέπει να επικοινωνούν μεταξύ τους μονό για θέματα εθνικής εμβέλειας.

Εδώ είναι το σημείο που με προέτρεψε να γράψω και να μοιραστώ μαζί σας. Οι υπεύθυνοι από όσο γνωρίζω μέχρι στιγμής έθεσαν προτεραιότητες του τύπου (πανελλήνιο πρωτάθλημα, παγκόσμιο πρωτάθλημα 2017 στην Ελλάδα),αγνοώντας εντελώς την βάση που στηρίζονται όλα! Η βάση λοιπόν είναι τα κουτιά στρατέγκο τα οποία έχουν εξαφανιστεί από όλα τα μαγαζιά εδώ και πολύ καιρό…… Όταν οι νέοι παίκτες (τα παιδιά συμπεριλαμβάνονται) ‘’κολάνε’’ από το ίντερνετ και αποφασίζουν να πάρουν το κανονικό όμως δεν το βρίσκουν, όταν μια ομάδα παικτών αποφασίζει να δημιουργήσει ένα νέο κλαμπ και θα χρειαστεί παιχνίδια για εξάσκηση και τουρνουά και δεν θα βρίσκουν, τότε για ποια ανάπτυξη μιλάμε?

Χαιρετίσματα σε όλους.

• Lonello, TheOptician, pasxalistz and 3 others like this

#2 dalee

dalee

Miner

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 241 posts
  • Coat of arms
  • Gold Spy

Posted 04 September 2016 - 01:53 AM

cflag: "Οι υπεύθυνοι από όσο γνωρίζω μέχρι στιγμής έθεσαν προτεραιότητες" :
Οι προτεραιότητες που τέθηκαν ήταν 6. Αρχικά, γράφεις γνωρίζω, άρα τις γνωρίζεις. Η 6η ήταν η καταγραφή του υπάρχοντος υλικού. Να δούμε σε τι κατάσταση βρίσκονται τα clubs, για να βοηθήσουν την κοινότητα. Μόνο το club Θεσσαλονίκης δεν έχει απαντήσει ακόμη επίσημα σε αυτό. Όταν γίνει η συγκέντρωση, θα προταθεί στην Επιτροπή κείμενο προς την Jumbo, για το θέμα αυτό.

Μέχρι πρότινος η Jumbo είχε επίσημα δυνατότητα επικοινωνίας για τέτοια θέματα, με το σωματείο "Ελληνική Ομοσπονδία Stratego", που δεν γνωρίζω αν έκανε κάποια κίνηση προς επίλυση τόσο καιρό. Το θέμα έλλειψης κουτιών από την αγορά δεν είναι τωρινό, αλλά εμφανίστηκε κοντά στο Πάσχα. Μέλη(KARAISKAKIS&dalee) της Ελληνικής Ένωσης Stratego, έκαναν 2 κινήσεις εντός καλοκαιριού για το θέμα. Μια προς την isf και μια απευθείας προς την Jumbo. Οι απαντήσεις δεν μας κάλυψαν. Όμως καθώς έφτανε το Παγκόσμιο, έγινε μια αναμονή.

Μετά το παγκόσμιο, η εκπροσώπηση και προς την Jumbo μεταφέρθηκε στην Επιτροπή. Η Jumbo λογικά δεν έχει ενημερωθεί ακόμη, αλλά όπως προείπα, θα γίνει σύντομα. Έτσι προσωπικά θεωρώ πως η κίνηση από την Επιτροπή προς την Jumbo, θα κινήσει επιπλέον κάποιες διαδικασίες για να λυθεί το θέμα.

Επίσης για να καταλάβουν όλοι τη σημαντικότητα, το να γίνει Πανελλήνιο εντός του 2016, είναι ΆΜΕΣΟ αφού διαφορετικά υποβαθμίζεται η δυνατότητα εκπροσώπησης στην isf.
Για κάθε λεπτομέρεια θα χαρώ να φανώ χρήσιμος με όποια διευκρίνιση τυγχάνει να μου ζητηθεί.

• KARAISKAKIS, Aris1970 and Jakehaar like this

#3 SEKERTZISS

SEKERTZISS

Sergeant

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 382 posts
  • Coat of arms
  • Platinum Marshal

Posted 04 September 2016 - 05:57 AM

Έχουμε δώσει απάντηση  απλά πάλι νταλε γραφείς τα δικά σου δεν θα ανεχτώ ακόμα πολύ αυτό που κάνεις .

Η Απάντηση μας ήταν

Εμείς διαθέτουμε όσα άτομα έρθουν από Θεσσαλονίκη  τόσα ρολόγια και τόσα παιχνίδια .

Θέμα 6  Η πρόταση μας είναι απλή και εύκολη

Όσα άτομα έρθουν Αθήνα να παίξουν να πάρουν μαζί τους ένα ρόλοι και ένα Stratego μέσα στην βαλίτσα .Αυτό σημαίνει αφού έρθω εγώ η ο Άρης από βόρεια Ελλάδα και έχουμε ρολόγια να πάρουμε μαζί μας και έτσι αν γίνει από 10 παίκτες και  η Αθήνα όπως ξέρω έχει ρολόγια νομίζω όλα θα κυλίσουν καλά.Με αυτό γλυτώνουμε τα μεταφορικά και θα υπάρχουν ρολόγια και παιχνίδια .

Τώρα αν δεν σου αρέσει η δεν σε καλύπτει η απάντηση αυτό είναι άλλο θέμα .

Όσο αφορά τα παραπάνω που λες για jumbo δεν έχει καμία υποχρέωση η jumbo να μας δώσει παιχνίδια ,αυτό γίνεται μέσω Ελληνικής εμπορικής αντιπροσωπίας .

Ξέρω εσύ και ο Καραϊσκάκης δεν γνωρίζεται από την διαδικασία αφού δεν έχετε σχέση με το εμπόριο όποτε καλά είναι να ρωτάτε και εμάς που τρέχουμε για το Stratego 6-7 χρόνια .

Η λύση με τα παιχνίδια στην αγορά έρχεται σύντομα λίγο υπομονή και θα υπάρχουν ξανά .

Ακόμα να αναφέρω ότι γίνεται σε πριβέ φόρουμ συνομιλία από τα 5 Clubs .

Επειδή μέσα βλέπω σημεία και τέρατα .....

Ενημερώνω  τους παίκτες γιατί νομίζω ότι δυο εκπρόσωποι δεν έχουν ενημερώσει  τους παίκτες τους  .

Και οι εκπρόσωποι βλέπω δεν έχουν λάβει υπόψη ότι έχουμε πολλούς παίκτες που είναι άνεργοι .

Edited by SEKERTZISS, 05 September 2016 - 09:54 PM.

#4 Aris1970

Aris1970

Major

• Greek Tournament Manager
  • 1,468 posts
  • Coat of arms
  • Platinum Major

Posted 04 September 2016 - 07:07 AM

Ρε παιδιά , αφού έχουμε συμφωνήσει για το πανελλήνιο και μάλιστα ομόφωνα και τα 5 clubs να γίνει στην Αθήνα τον επόμενο μήνα !!!

μάλιστα για να ενημερώσω όλα τα μέλη της κοινότητας η μόνη πόλη που έδειξε ενδιαφέρον (πρόταση) για να φιλοξενήσει το πανελλήνιο πρωτάθλημα stratego 2016 ήταν η Αθήνα .

Τώρα σχετικά με την προσωρινή έλλειψη των stratego boards , στα ράφια των εμπορικών καταστημάτων της χώρας μας (όπως αναφέρατε), είναι θέμα ιδιωτικών εταιριών και προπάντων αντιπροσωπειών …. φαντάζομαι σε επόμενες εισαγωγές ….  και πάλι θα γεμίσουν τα ράφια με boards …. λογικό δεν είναι ?   100%

Μην τα μεγαλοποιούμε  !!!

#5 SEKERTZISS

SEKERTZISS

Sergeant

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 382 posts
  • Coat of arms
  • Platinum Marshal

Posted 04 September 2016 - 08:05 AM

Άρη... Νομίζω Δημοκρατία είναι να ενημερώνουμε τους παίκτες μας στα Clubs  και μετά να ψηφίζουμε εμείς σαν Καρδινάλιοι Δημοκρατία δεν είναι να έχουμε εμείς 5 άτομα επικοινωνία και να πάρουμε αποφάσεις χωρίς να ξέρουν οι παίκτες .

Εκτός αν έχουμε όλοι οι εκπρόσωποι   το οκ  να ψηφίζουμε ότι θέλουμε .

Άρα να δηλώσουν τώρα εδώ και οι πέντε ποιος ενημέρωσε τους καταγεγραμμένους παίκτες από το club του .

Στο παραπάνω είμαι σύμφωνος για Αθήνα όχι  όμως να δώσουμε 100 ευρώ ενοίκιο για αίθουσα .Καλά είναι πρώτα να γίνει προσπάθεια νε βρεθεί δωρεάν χώρος και αν δεν βρεθεί τότε πάμε στα 100 ευρώ .Να σου πω μάλιστα ότι είναι εντελώς άδικο να πληρώσουν τα clubs 30  ευρώ και να μην έρθουν να παίξουν .

Σε όλο τον Πλανήτη όποιος  συμμετέχει σε τουρνουά πληρώνει  για το άτομο του .

Ακόμα να σου πω ότι πολλά άτομα είναι άνεργα , να το έχουμε και αυτό στο μυαλό μας .Δηλαδή όποιος έχει κάρτα ανεργίας ας έρθει να παίξει δωρεάν και να μην δώσει τα 15 ευρώ .

Αν αναλύσουμε εδώ τα λάθη που έχετε – έχουμε κάνει και εγώ μέσα , αν και εγώ είμαι αντίθετα από όλα αυτά που θέλουν τα clubs τις Ελληνικης ένωσης είναι πολλά .

Η Θεσσαλονίκη (club ) έχει 12 Stratego  και 6 ρολόγια αφού εντάσσετε στην Ελληνική Ομοσπονδία Stratego.

Edited by SEKERTZISS, 05 September 2016 - 09:53 PM.

#6 Aris1970

Aris1970

Major

• 1,468 posts
  • Coat of arms
  • Platinum Major

Posted 04 September 2016 - 08:47 AM

Σταύρο ,

Σχετικά με τα 100 ευρώ της αίθουσας (2 μέρες x50 = 100) , αυτά ζήτησαν οι υπεύθυνοι της αίθουσας για 2 ημέρες (29η & 30η Οκτωβρίου ) , από όσο γνωρίζω αυτή είναι η πρώτη επαφή με την αίθουσα.

Τώρα σε δεύτερη επαφή που είχε ο KARAISKAKIS , το πιθανότερο  να δώσει δωρεάν την αίθουσα, μιας και το 2ημερο θα κάνουμε κάποια ελάχιστη κατανάλωση στο μαγαζί (καφέδες κτλ).

• KARAISKAKIS likes this

#7 Aris1970

Aris1970

Major

• 1,468 posts
  • Coat of arms
  • Platinum Major

Posted 04 September 2016 - 09:03 AM

Η Θεσσαλονίκη (club ) έχει 12 Stratego  και 6 ρολόγια αφού εντάσσετε στην Ελληνική Ομοσπονδία Stratego.

Εμεις ως Stratego Club Alexander the Great εχουμε 5+3 καινουργια stratego boards (+ 1 ξεχασμενο στο καφέ :) )

Aρα μαζί οι δυό μας μονο :

21 stratego boards .... ωραία φθάνουν  για το πανελλήνιο και περισσεύουν !

Αστειεύομαι …. :)

Όλα θα πάνε καλά ….

Προσωπικά , εγώ ξέρεις είμαι σε επικοινωνία σε καθημερινή βάση με τα παιδιά από το club μας …….μου λένε τα παιδιά ότι πρόκειται για αστειότητες και λεπτομέρειες να σηζητάμε για το αν θα ζητήσουμε  5 ευρώ ή 10 ευρώ ως συμμετοχή ….  Και αυτά δεν συζητάμε … στα  προσωπικά pm ?

#8 dalee

dalee

Miner

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 241 posts
  • Coat of arms
  • Gold Spy

Posted 04 September 2016 - 09:13 AM

Το θέμα του τόπικ, είναι άλλο Άρη. Το ζήτημα ξεκίνησε πως δεν τοποθετήθηκε προτεραιότητα για το ότι δεν έχουν τα παιδιά να αγοράσουν κουτιά.

Η Ελληνική Ένωση Stratego, είπαμε πως έκανε κίνηση(δεν λάβαμε πειστική απάντηση) και επίσης στο ίδιο μοτίβο θα κινηθεί(ήδη γίνονται οι πρωταρχικές κινήσεις-γράφτηκαν) από την Επιτροπή.
Ο κ.Σεκερτζης ανέφερε πως γνωρίζοντας το θέμα, Θα λυθεί σύντομα από τις εμπορικές εταιρίες.

Αν ο cflag που ανοίγει αυτό το τόπικ και ενώ εντάσσεται στο club Θεσσαλονίκης και ενημερώνεται άμεσα από τον κ.Σεκερτζη, παροτρύνει(ή επικρίνει) την Επιτροπή για το θέμα προτεραιοτήτων, είναι τότε άλλο ζήτημα.
  • Aris1970 likes this

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users