Jump to content

Photo

ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ONLINE STRATEGO 2019 (ΕΠΟS 2019)

• Please log in to reply
38 replies to this topic

#1 roeczak

roeczak

Major

• Tournament Manager
  • 1,070 posts
  • Coat of arms
  • Platinum Major

Posted 10 February 2019 - 12:23 PM

Αγαπητοί παίκτες, 

Είμαστε στην ευχάριστη θέση να σας ανακοινώσουμε επίσημα την έναρξη του Πανελλήνιου πρωταθλήματος online stratego 2019 (ΕΠΟS2019) , το οποίο θα διαρκέσει περίπου 20 εβδομάδες (2 εβδομάδες ανά γύρο, 10 γύρους - αγωνιστικές ). 
* Σε περίπτωση που οι συμμετέχοντες είναι λιγότεροι των 40 παικτών το ΕΠΟS2019 θα διαρκέσει 18 εβδομάδες (2 εβδομάδες ανά γύρο, 9 γύρους - αγωνιστικές) (1η αγωνιστική 4 Μαρτίου , 2η αγωνιστική δυο εβδομάδες μετά …κ.ο.κ.)
* Σε περίπτωση που οι συμμετέχοντες είναι λιγότεροι των 35 παικτών το ΕΠΟS2019 θα διαρκέσει 16 εβδομάδες (2 εβδομάδες ανά γύρο, 8 γύρους - αγωνιστικές) (1η αγωνιστική 4 Μαρτίου , 2η αγωνιστική δυο εβδομάδες μετά …κ.ο.κ.)

Το
ΕΠΟS2019 θα βαθμολογηθεί για τη λίστα Kleier για τα online τουρνουά, που περιλαμβάνει όλα τα μεγάλα διεθνή τουρνουά.
Επίσης οι 2 πρώτοι του ΕΠΟ
S2019 εξασφαλίζουν θέση στην εθνική Ελλάδος Α καθώς και ο 3ος και ο 4ος στην εθνική Ελλάδος Β.

Ευχόμαστε σε όλους καλή επιτυχία !!

Κανονισμοί 

1. Δικαίωμα συμμετοχής στο τουρνουά έχουν όλοι οι Έλληνες παίκτες των οποίων τα ονόματα των λογαριασμών τους βρίσκονται στην λίστα"CONFIRMED GREEK ACCOUNTS (CGA)" και θα δηλώσουν συμμετοχή - εγγραφή έως και τις 3 Μαρτίου 23.59 ώρα Ελλάδος εδώ στη σελίδα (topic) ”ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ONLINE STRATEGO 2019 (ΕΠΟS2019)”. 
2. Το ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ONLINE STRATEGO 2019 (ΕΠΟS2019) θα διεξαχθεί με το ελβετικό σύστημα κληρώσεων"Swiss Perfect", κατά τα πρότυπα των παγκόσμιων και πανελλήνιων πρωταθλημάτων στο live. H αρχική κατάταξη των παικτών θα γίνει με βάση τη λίστα Κleier για τα online τουρνουά, ενώ οσοι παικτες δεν εχουν βαθμολογηθεί στη λιστα αυτή θα παίρνουν βαθμολογία 600 και θα ταξινομούνται αλφαβητικά στην αρχική κατάταξη. Η μη εμφάνιση ενός συμμετέχοντα σε τρεις (3) συνολικά αγωνιστικές ή δύο (2) συνεχόμενες, συνεπάγεται αποκλεισμός τού από το ΕΠΟS2019.
3. Χώρος συμφωνίας των αγώνων και ανακοίνωσης των αποτελεσμάτων θα είναι τα προσωπικά pm των συμμετεχόντων παικτών. Η επιτροπή του ΕΠΟS2019 θα ξεκινήσει τα προσωπικά μηνύματα (2 συμμετέχοντες + μέλη της επιτροπής).
4. Οι παίκτες οφείλουν να ορίσουν το παιχνίδι τους το συντομότερο δυνατόν τηρούμενοι τα χρονικά περιθώρια: λήξη προθεσμίας δήλωσης της διαθεσιμότητας τα μεσάνυχτα του Σαββάτου της πρώτης εβδομάδας . Ο κάθε συμμετέχων δηλώνει την διαθεσιμότητά του (αλλά και τις μέρες της εβδομάδος που δεν είναι διαθέσιμος για τη διεξαγωγή του αγώνα). Σε περίπτωση που αδυνατούν να βρουν κοινή μέρα-ώρα η επιτροπή θα αποφασίσει βάση των διαθεσιμοτήτων (αλλά και τις μέρες της εβδομάδος που δεν είναι διαθέσιμοι για τη διεξαγωγή του αγώνα) που έχουν δηλώσει οι συμμετέχοντες. Σε περίπτωση που ένας από τους δυο παίκτες δεν έχει δηλώσει καμία διαθεσιμότητα έως την λήξη της προθεσμίας , η επιτροπή αποφασίζει με βάση την διαθεσιμότητα του παίκτη που έχει δηλώσει τις ώρες που είναι διαθέσιμος για την διεξαγωγή του αγώνα τους.
5. Οι συμμετέχοντες που έχουν οριστεί να παίξουν μεταξύ τους, οφείλουν να βρίσκονται στην πλατφόρμα του stratego.com 5 λεπτά νωρίτερα από την προκαθορισμένη ώρα, θα επιλέγουν την καρτέλα chat, στη συνέχεια challenge zone και αφού αποδεχτούν το αίτημα φιλίας μεταξύ τους (αν δεν είναι φίλοι) θα ξεκινούν το παιχνίδι τους (ο αγώνας θα είναι φιλικός -unranked game).

6. Ο νικητής του αγώνα λαμβάνει 6 πόντους , ο ηττημένος 1 πόντο και 3 πόντους και οι δύο παικτες εάν το παιχνίδι λήξει ισόπαλο. Νικητής θεωρείται ο παίκτης στον οποίο εμφανιστεί η ένδειξη «victory» στην οθόνη του. Αυτό μπορεί να επιβεβαιωθεί με φωτογραφία - screenshot (http://forum.strateg...ad-screenshots/.). Μετά το τέλος της αναμέτρησης ο νικητής ενημερώνει μέσω των προσωπικών τους pm το αποτέλεσμα με ή χωρίς φωτογραφία - screenshot (είναι προτιμότερο να κοινοποιήσει αποδεικτικό-screenshot με την ανακοίνωση του αποτελέσματος) και κατοχυρώνεται σε αυτόν η νίκη. Σε περίπτωση που ο ηττημένος αμφισβητήσει το αποτέλεσμα, πρέπει οπωσδήποτε ο νικητής να κοινοποιήσει το αποδεικτικό της νίκης του, φωτογραφία - screenshot, ειδάλλως θα διεξαχθεί επαναληπτικός αγώνας που βάση στοιχείων η Επιτροπή θα αποφασίσει.
7. Εάν ένας παίκτης δεν εμφανιστεί στο προκαθορισμένο ραντεβού (μέγιστο καθυστέρησης 15 λεπτά) χάνει τον αγώνα και η νίκη κατοχυρώνεται στον αντίπαλό του (εφόσον ο αντίπαλος έχει αποφασίζει να διεκδικήσει την νίκη του από το no show). Αυτό θα αποδεικνύεται με 2 φωτογραφίες screenshots: μία με την προκαθορισμένη ώρα έναρξης της αναμέτρησης και μία δεύτερη μετά από 15 λεπτά, οι οποίες θα αποδεικνύουν ότι ο αντίπαλος δεν είναι παρών. Αυτό θα μπορεί να αποδειχθεί και από την επιτροπή (με αποδεικτικά στοιχεία) εφόσον είναι παρών πριν την έναρξη των αγώνων. Εξαίρεση αποτελεί η περίπτωση που ο παίκτης δηλώσει έγκαιρα πριν την έναρξη του αγώνα ότι δεν μπορεί να εμφανιστεί στο προκαθορισμένο ραντεβού για κάποιο σοβαρό λόγο (δήλωση αναβολής του αγώνα πριν την έναρξη του, ενημερώνοντας τον αντίπαλο τουλάχιστον 2 ώρες πριν , επιτρέπεται το μέγιστο 2 φορές σε κάθε παίκτη κατά την διάρκεια τουΕΠΟS2019). 
8. Σε περίπτωση αποσύνδεσης κάποιου παίκτη κατά την διάρκεια του αγώνα, αν δεν προλάβει να επιστρέψει εντός του επιτρεπόμενου χρόνου, θα πρέπει να θεωρηθεί ηττημένος αρκεί ο αντίπαλος παίκτης να προσκομίσει αποδεικτικό της νίκης του. Είναι στην κρίση του νικητή να αποφασίσει αν κέρδισε δίκαια ή όχι σε συνάρτηση με την έκβαση του αγώνα έως τη στιγμή της διακοπής. Εξαίρεση αποτελεί η γενική δυσλειτουργία στην πλατφόρμα την στιγμή που οι παίκτες πριν ξεκινήσουν επιλέγουν το σύστημά τους (setup). Διακοπή πριν την έναρξη του αγώνα οδηγεί σε επανάληψη της αναμέτρησης.
9. Σε περίπτωση προσπάθειας εξαπάτησης ή ξεκάθαρης ισοπαλίας την οποία η μία πλευρά αρνείται να παραχωρήσει, ο αντίπαλος παίκτης οφείλει να τραβήξει φωτογραφίες-screenshots περιλαμβάνοντας μέσα σ αυτές τα αιτήματα ισοπαλίας που έκανε καθώς και το αποδεικτικό υλικό που θα δείχνει τους λόγους που είναι ισόπαλο το αποτέλεσμα. Η επιτροπή μόλις παραλάβει τα αποδεικτικά του αγώνα είναι αρμόδια να αποφασίσει για τον νικητή.

10. Απαγορεύονται αυστηρά υβριστικές εκφράσεις και κάθε είδους λεκτική παρενόχληση. Σε περίπτωση που ο αγωνιζόμενος προσκομίσει τα υβριστικά σχόλια του αντιπάλου του από την αναμέτρηση, αυτομάτως τίθενται και οι δύο στην κρίση της επιτροπήςτου ΕΠΟS2019
11. Δεν επιτρέπεται το διπλό ή τριπλό chasing. Δεν επιτρέπονται δηλαδή οι ηθελημένα επαναλαμβανόμενες κινήσεις πιονιών με απειλές πιονιών αντιπάλου που μοναδικό σκοπό έχουν να κουράσουν τον αντίπαλο(από 3 λεπτά και πάνω). Σε τέτοιες περιπτώσεις ο θιγόμενος παίκτης οφείλει να προσκομίσει αποδεικτικό βίντεο στην επιτροπή. Ο παίκτης που παρέβηκε τον κανόνα, χάνει τον αγώνα. Η πλατφόρμα (stratego.com) δυστυχώς δεν “υποστηρίζει” αυτή την περίπτωση και θα παρακαλούσαμε τους συμμετέχοντες να τηρήσουν το «ευ αγωνίζεσθαι».
12. Οι ποινές που δύναται να επιβάλει η επιτροπή του 
ΕΠΟS2019 είναι :
Απλή σύσταση
Μειωμένο buffer (-1 λεπτό)
Μηδενισμός στον αγώνα (σκορ 6-0)
Αφαίρεση βαθμών ( έως -6 βαθμοί)
Αποκλεισμός από το τουρνουά.
Οι ποινές δύναται να επιβληθούν και για εξωαγωνιστικά θέματα (πχ δυσφήμιση αντιπάλου, συμπεριφορά στο
chat κλπ. )
13. Σε περίπτωση που η επιτροπή κρίνει αναγκαίο έχει το δικαίωμα να ζητήσει από τους συμμετέχοντες έναν λογαριασμό Skype . Οι συμμετέχοντες θα πρέπει να μοιραστούν το όνομα του λογαριασμού Skype με την επιτροπή του ΕΠΟS2019(αυτές οι πληροφορίες μπορούν να μοιραστούν και με άλλους συμμετέχοντες), δηλαδή μια σαφή εικόνα με τον εαυτό τους , η οποία μπορεί να χρησιμοποιηθεί για να συγκρίνει το πρόσωπο που φαίνεται κατά τη διάρκεια των αγώνων. π.χ.http://i.imgur.com/7GoZEfX.png
14. Όλες οι αποφάσεις της επιτροπής του ΕΠΟS2019 είναι τελικές.
15. Με τη δήλωση συμμετοχής - εγγραφής σας, παραδέχεστε αυτομάτως ότι έχετε κατανοήσει και αποδεχτεί όλους τους κανόνες.

ΕΠΙΤΡΟΠΗ 
ΕΠΟS2019FGP_ , Perigord , roeczak

Συμμετοχές 

1. OVERLORD.
2. FGP_
3. vspy13
4. Henry domerkant 
5. yiaver
6. hellinon
7. nickoriginal21
8. damon13
9. virusgr
10. johnkord
11. mirmidonas.gr
12. roeczak
13. macedoniagr
14. aggelos81
15. IOLAUS1926
16. GrShark
17. PK_13
18. PHAETHON

• FGP_ and Périgord like this
Roeczak <----- Stratego YT channel
Highest Rating : 966 (Platinum Marshal)

#2 OVERLORD

OVERLORD

Lieutenant

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 746 posts
  • Coat of arms
  • Platinum Marshal

Posted 10 February 2019 - 12:27 PM

ΜΕΣΑ.

ΠΑΜΕ CAPTAINS!  ;)

• vspy13, roeczak and yiaver like this

#3 FGP_

FGP_

Miner

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 151 posts
  • Coat of arms
  • Silver Lieutenant

Posted 10 February 2019 - 12:30 PM

Θα συμμετέχω κι εγώ.
  • vspy13, roeczak, PHAETHOΝ and 1 other like this

#4 vspy13

vspy13

Scout

• Members
  • PipPipPipPip
  • 139 posts
  • Coat of arms
  • Gold Sergeant

Posted 10 February 2019 - 12:40 PM

Ας διασκεδάσουμε λοιπόν!!
Καλό τουρνουά να έχουμε!!
  • mirmidonas.gr, OVERLORD and yiaver like this

#5 Henry domerkant

Henry domerkant

Captain

• Greek Tournament Manager
  • 778 posts
  • Coat of arms
  • Platinum Marshal

Posted 10 February 2019 - 04:37 PM

Μέσα και γω
  • mirmidonas.gr, vspy13, roeczak and 1 other like this

#6 yiaver

yiaver

Spy

• Members
  • PipPip
  • 12 posts
  • Coat of arms
  • Silver Scout

Posted 10 February 2019 - 08:32 PM

Δεύτερη συμμετοχή μου .....

• mirmidonas.gr, OVERLORD, vspy13 and 2 others like this

#7 hellinon

hellinon

Scout

• Members
  • PipPipPipPip
  • 93 posts
  • Coat of arms
  • Gold Captain

Posted 10 February 2019 - 09:13 PM

Εννοείται μέσα και εγώ

• mirmidonas.gr, roeczak and yiaver like this

#8 nickoriginal21

nickoriginal21

Bomb

• Members
  • PipPipPip
  • 43 posts
  • Coat of arms
  • Silver Miner

Posted 10 February 2019 - 10:12 PM

Και γω μέσα να ουμ'...
  • mirmidonas.gr, vspy13 and roeczak like this

#9 damon13

damon13

Scout

• Members
  • PipPipPipPip
  • 84 posts
  • Coat of arms
  • Silver Major

Posted 11 February 2019 - 07:24 AM

Μεσααα
  • mirmidonas.gr, vspy13 and hellinon like this

Stratego Captains Member

#10 virusgr

virusgr

New Recruit

• Members
  • Pip
  • 9 posts
  • Coat of arms
  • Silver Colonel

Posted 11 February 2019 - 11:11 AM

Μέσα και εγώ!

Member of Stratego Captains

#11 andreas94

andreas94

Spy

• Members
  • PipPip
  • 24 posts
  • Coat of arms
  • Platinum Miner

Posted 11 February 2019 - 12:46 PM

Θα συμμετέχω
  • mirmidonas.gr, FGP_, vspy13 and 1 other like this

#12 johnkord

johnkord

New Recruit

• Members
  • Pip
  • 3 posts
  • Coat of arms
  • Silver Marshal

Posted 14 February 2019 - 10:46 AM

Και εγώ μέσα στην πρώτη μου συμμετοχή

#13 mirmidonas.gr

mirmidonas.gr

Miner

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 232 posts
  • Coat of arms
  • Platinum Scout

Posted 23 February 2019 - 02:45 PM

Καλησπέρα σε όλους. Θα συμμετέχω κι εγώ όπως πάντα. Αυτό θα είναι το καινούριο μου όνομα στο εξής και θα κάνω την αρχή με το Πανελλήνιο 2019. Ευχαριστώ την επιτροπή και ιδιαίτερα τον OVERLORD που έγινε δεκτή η επιθυμία μου να αλλάξει το όνομα απο pasxalistz σε mirmidonas.gr. Θα σας αναφέρω τους λόγους που έγινε αυτή η αλλαγή.

1. Το όνομα που διαχειρίζομαι είναι το pasxalistz το οποίο περιλαμβάνει τα αρχικά του αληθινού μου ονόματος pasxalis tzenos. Έτσι θα ήθελα κι εγώ να έχω ένα ψευδώνυμο αντί του κανονικού ονόματος.

2. Δεν θα ήθελα να αρχίσω έναν νέο λογαριασμό απο την αρχή γιατί απλά είμαι δεμένος με τον συγκεκριμένο εδώ και 5 χρόνια με αρκετές ωραίες στιγμές πάνω στο αγαπημένο μου παιχνίδι.

3. Θα ήθελα να χρησιμοποιήσω το όνομα mirmidonas.gr . Οι Μυρμιδόνες για όσους δεν γνωρίζουν ήταν οι πιστοί στρατιώτες του Αχιλλέως. Θέλοντας να είμαι πιστός Στρατιώτης για την ομάδα μου που αναπτύσσετε συνεχώς και χρησιμοποιώντας το όνομα αυτό πιστεύω πώς θα φέρω κι άλλους παίκτες που θα ασχοληθούν με το παιχνίδι που αγαπάμε όλοι.

4.Το όνομα αυτό διαχειρίζομαι και στο gravon

Με βάση όλα τα παραπάνω θα συνεχίσω με την ίδια όρεξη να προσφέρω σαν να είναι η πρώτη μέρα, η πρώτη μάχη, η πρώτη διοργάνωση.

Καλό πρωτάθλημα να έχουμε. Σας ευχαριστώ.

Edited by mirmidonas.gr, 23 February 2019 - 02:49 PM.

• FGP_, vspy13, IOLAUS1926 and 4 others like this
member of ΣΕΡΡΕΣ STRATEGO team

#14 roeczak

roeczak

Major

• Tournament Manager
  • 1,070 posts
  • Coat of arms
  • Platinum Major

Posted 24 February 2019 - 09:41 PM

Και εγώ μέσα. 

• mirmidonas.gr and hellinon like this