Jump to content

Photo

ΓΑΛΑΝΟΛΕΥΚΑ ΝΕΑ η εφημερίδα μας

• Please log in to reply
1743 replies to this topic

#1721 Aris1970

Aris1970

Colonel

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1,573 posts
  • Coat of arms
  • Platinum Scout

Posted A week ago

Δεν μπορώ να βοηθήσω... :)

Μηπως  τελικα ο  13 ειναι ο KARAISKAKIS ??? :D :D

#1722 hellinon

hellinon

Spy

• Members
  • PipPip
  • 19 posts
  • Coat of arms
  • Gold Miner

Posted A week ago

Εγώ θα έλεγα ότι είσαι κάτι παραπάνω από 100%

Άντε  μωρή κουλή με κάνεις να κοκκινίζωωωω !!!!

#1723 roeczak

roeczak

Lieutenant

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 512 posts
  • Coat of arms
  • Gold Major

Posted A week ago

Τώρα αλλαξε κάτι ή πηγα πισω στο 16?

Proud Member of the Stratego Captains Club (the strongest club in Greece by a long margin)

#1724 dalee

dalee

Sergeant

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 275 posts
  • Coat of arms
  • Gold Scout

Posted A week ago

.

Edited by dalee, A week ago.

• The Achaean likes this

#1725 roeczak

roeczak

Lieutenant

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 512 posts
  • Coat of arms
  • Gold Major

Posted A week ago

Ούτε τωρα?
Πραγματικά δεν μπορώ να το βρω.

Proud Member of the Stratego Captains Club (the strongest club in Greece by a long margin)

#1726 dalee

dalee

Sergeant

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 275 posts
  • Coat of arms
  • Gold Scout

Posted A week ago

We have a WINNER!!!!! roeczak!!!

Όλα σωστά!!!

Henry domerkant 1/2

pasxalistz 6/7

hellinon 3/3

roeczak 18/18

Aris1970 17,5/18

jimmys13 15/18

Παρακαλούμε τον roeczak, να περάσει από Πάτρα, να πάρει το δώρο του στις 21-22 Απριλίου!! ;)

Edited by dalee, A week ago.

• Aris1970, roeczak, The Achaean and 1 other like this

#1727 Aris1970

Aris1970

Colonel

• Members
  • 1,573 posts
  • Coat of arms
  • Platinum Scout

Posted A week ago

το 17.5 βοηθησε να βρεθεί το 13 :D

• dalee and The Achaean like this

#1728 roeczak

roeczak

Lieutenant

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 512 posts
  • Coat of arms
  • Gold Major

Posted A week ago

Ευχαριστώ τον Κώστα (Hellinon) για την ιδεα για το No16 και τον Θεοχαρη (Henry) που μου ειπε για το διαγωνισμό να χουμε και κατι να χαλαρώσουμε απο τις εξετασεις!

Πολύ ευφανταστο quiz παιδια! Μπράβο στον dalee που το φτιαξε !
  • Aris1970, dalee, The Achaean and 1 other like this

#1729 hellinon

hellinon

Spy

• Members
  • PipPip
  • 19 posts
  • Coat of arms
  • Gold Miner

Posted A week ago

Ερώτηση προς διοργανωτή κουίζ.

Που μπορώ να αποταθώ για να κάνω ένσταση για το κουίζ?

Φαντάζομαι θα χρειαστεί μια δήλωση του νόμου 105 και κάποια παράβολα.

Μπορεί το κλαμπ Πάτρας να μου τα στείλει ώστε να καταθέσω ένσταση διότι 

το 13 ακυρώνει όλο το κουίζ.

Ποιος είναι αυτός που μου πήρε την δόξα ποιος μπορώ να μάθω?

Ζητώ δημοψήφισμα άμεσα για αλλαγή του ονόματος στην 13 εικόνα.

Θα σκεφτώ αν μπω στην διαδικασία να συζητήσω το ενδεχόμενο ''διπλής ονομασίας''

η αν θα δεχθώ να υπάρχει ο όρος ''αγαπούλας''

• Aris1970, dalee, roeczak and 1 other like this

#1730 KARAISKAKIS

KARAISKAKIS

General

• WC Online Team
  • 2,356 posts
  • Coat of arms
  • Platinum Marshal

Posted A week ago

Ο πρόεδρος είναι ένας!
  • hellinon likes this

#1731 dalee

dalee

Sergeant

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 275 posts
  • Coat of arms
  • Gold Scout

Posted A week ago

Ερώτηση προς διοργανωτή κουίζ.

Που μπορώ να αποταθώ για να κάνω ένσταση για το κουίζ?

Φαντάζομαι θα χρειαστεί μια δήλωση του νόμου 105 και κάποια παράβολα.

Μπορεί το κλαμπ Πάτρας να μου τα στείλει ώστε να καταθέσω ένσταση διότι 

το 13 ακυρώνει όλο το κουίζ.

patras.stratego@gmail.com

Πληροφορίες για παράβολα: https://www.dikaiolo...koy-mixanimatos

Υπεύθυνη δήλωση: 24dim-serron.ser.sch.gr/entipa/ypeuthini_dilwsi.pdf

• hellinon likes this

#1732 pasxalistz

pasxalistz

Miner

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 164 posts
  • Coat of arms
  • Gold Marshal

Posted A week ago

:wub: Ερώτηση :wub: . Γρηγόρη αυτό είναι το νέο Γήπεδο της ΑΕΚ (no17) :P ? Τα λεφτά για την κατασκευή θα τα βάλει το no13 :ph34r: ?   Γι αυτό πήρες διπλό στο Φάληρο ρε μάγκα, έπαιζες εντός έδρας  :)  :)  :) ...........

Edited by pasxalistz, A week ago.

• Aris1970, IOLAUS1926 and The Achaean like this
member of ΣΕΡΡΕΣ STRATEGO team

#1733 KARAISKAKIS

KARAISKAKIS

General

• WC Online Team
  • 2,356 posts
  • Coat of arms
  • Platinum Marshal

Posted A week ago

Αυτό είναι το εξοχικό. Η Αγια Σοφια δεν θα έχει καμία σχέση με τηγάνια. Θα είναι ναός για προσκύνημα
  • pasxalistz and IOLAUS1926 like this

#1734 ☆OVERLORD☆

☆OVERLORD☆

Sergeant

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 342 posts
  • Coat of arms
  • Platinum Marshal

Posted A week ago

Awards Interview #2 ☆OVERLORD☆

Εδώ είναι η συνέντευξη που μου πήραν για την οποία νιώθω ιδιαίτερη τιμή και χαρά και θα ήθελα να την μοιραστώ με την ελληνική κοινότητα.

Υ.Γ: Κάτω κάτω είναι η απάντηση μου γραμμένη στα ελληνικά.

Greetings, dear reader, as we continue to follow The Forum Awards recipients over roads most surprising. On this occasion, this writer could not have predicted the response generously offered by the looming figure of the brilliant player, OVERLORD. His standing as one of this site’s top players (with all of the aliases cluttering the leaderboard, it requires the highly advanced skills of a person such as TheOptician to make any sense and determination as to who is where on the site’s official board–don mitsos must be shaking his head right now), but OVERLORD ranks towards the top 10 only surpassed by the likes of Hielco, Nortrom, and Losermaker! In spite of the sparring that this author has had on occasion with OVERLORD in this forum (many a bystander have misconceived our exchanges and have misjudged communications, lacking understanding), I have always had respect for the young man’s Stratego skills–now, I have witnessed a side of him and am sanguine about his future as a leading *champion. (More on that at the closing of this post).

The question was asked to a group of winners representing various countries–

IlRQF5c.jpg

OVERLORD is from Greece.

KMC: What is your reaction to being awarded Player of the Year, for your respective countries, in this most recent edition of The Forum Awards?

OVERLORD: "First, I would like to thank all of those responsible for these awards. It is my honor to be awarded Player of the Year for my homeland! The truth is that I love Stratego a lot, and although my free time is very limited, I always find some time for my favorite hobby–I'm glad that the result of the time invested is this award. Stratego is my "drug."

However, I also want to thank my team, “Stratego Captains,” because I train with them, too: online or in a live match, they raise my morale and spirits by challenging me with anything.

I often think about something: a very good player that is on a very high level will always have something to learn and to improve, even from the weakest player. The learning never stops.

Thank you very much…"

(end of reply)

*Champions are not merely at the top in their respective forms of competitive practices (keeping things in a positive context, sports and games), but they are supposed to represent something more than conquering their rivals: coming from Old French, from medieval Latin campio(n-) ‘fighter,’ an individual could champion a cause or defend an individual's reputation; in short, it was also predicated upon a mission of honor, and true honor knows no arrogance. From OVERLORD’s reply, we may see a young man on his path to becoming a true champion in the fullest sense of the word, and in a world such as ours, even we, the Forum Members, would benefit from those who would champion us.

KMC

(This is an English language forum, however, as many of OVERLORD’s compatriots are Greek, as a courtesy, his original language reply is offered here, the author performed the translation from the original Greek into English, and received OVERLORD’s approval. Here is the original Greek language reply:

Καλησπέρα.

Αρχικά θα ήθελα να ευχαριστήσω όλους τους αρμόδιους για αυτά τα βραβεία. Είναι τιμή μου να χαρακτηρίζομαι παίχτης της χρονιάς για την πατρίδα μου! Η αλήθεια είναι ότι το stratego το αγαπώ πολύ και παρόλο που ο ελεύθερος χρόνος μου είναι πολύ περιορισμένος, εγώ βρίσκω πάντα λίγο χρόνο για το αγαπημένο μου χόμπι και χαίρομαι που όλο αυτό έχει το καλύτερο αποτέλεσμα. Το Stratego είναι το "ναρκωτικό μου".

Ωστόσο θέλω να ευχαριστήσω και την ομάδα μου Stratego Captains διότι προπονούμαι και μαζί τους πολύ, είτε διαδικτυακά είτε ζωντανά και ανεβάζουν το ηθικό και την ψυχολογία στηρίζοντάς με στο οτιδήποτε.

Προσωπικά, πιστεύω πολύ σε κάτι: ακόμα και ένας πολύ καλός παίχτης σε ένα πολύ υψηλό επίπεδο, πάντα θα έχει κάτι να πάρει για να βελτιώσει, ακόμα και από τον πιο αδύναμο παίχτη. Η μάθηση δεν σταματάει ποτέ.

Ευχαριστώ θερμά…).

ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ ΥΓΕΙΕΣ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ, ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΕΣ ΕΠΙΤΥΧΙΕΣ.

ΕΛΛΑΣ!!!

• Aris1970, pasxalistz, morias and 2 others like this

" I can win everyone, but i can not lose from anyone "

#1735 dalee

dalee

Sergeant

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 275 posts
  • Coat of arms
  • Gold Scout

Posted 6 days ago

Ενημέρωση για το 4ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα 2018 (12/02/2018)

ΕΔΩ : http://forum.strateg...-news/?p=446589

BQKApsO.png

Edited by dalee, 6 days ago.

• jimmys13 and The Achaean like this

#1736 vspy13

vspy13

Bomb

• Members
  • PipPipPip
  • 60 posts
  • Coat of arms
  • Gold Lieutenant

Posted 6 days ago

Την Κυριακή 18/03/18 θα διεξαχθεί επίσημο τουρνουά " Stratego Captains open" στο καφέ '' Εν έτει 1929 " ( Τατόι) με προδιαγραφές ISF 5 γύρων. Οι παίκτες που θέλουν να συμμετάσχουν ( εκτός Club) μπορούν να δηλώσουν την συμμετοχή τους στην Ιστοσελίδα μας Stratego Captains μέχρι την Πέμπτη 15/03/18. Η Συμμετοχή είναι Δωρεάν. Η Απονομή περιέχει Κύπελλο, μετάλλια για τους τρείς πρώτους και Διπλώματα για όλους τους παίκτες. Ωρα διεξαγωγής 11 00 - 17 00.

• ☆OVERLORD☆ likes this

#1737 Aris1970

Aris1970

Colonel

• Members
  • 1,573 posts
  • Coat of arms
  • Platinum Scout

Posted 6 days ago

Παρατήρησα ότι την ίδια ημέρα Κυριακή 18-3-2018  έχουν ανακοινωθεί 2 διοργανώσεις τουρνουά σε 2 διαφορετικά καφέ της Αθήνας (την ίδια ημέρα και ώρα) . Ένας Αθηναίος παίκτης stratego γενικά και ο οποιοσδήποτε έλληνας παίκτης , είναι αναγκασμένος να επιλέξει ένα από τα 2 τουρνουά , είναι αναγκασμένος να φορέσει μία ταμπέλα ότι είναι με τους μεν και όχι με τους δεν .
Προσωπικά εγώ, στις 18 Μαρτίου πιθανόν να βρίσκομαι στην Αθήνα , θα πρέπει να επιλέξω , ποιόν θα στεναχωρήσω και ποιόν θα ευχαριστήσω , στο ίδιο δίλημμα θα βρεθούν αρκετοί έλληνες παίκτες . Πολλοί περισσότεροι παίκτες και σε μεγαλύτερο δίλημμα  θα βρεθούν οι έλληνες παίκτες stratego στην περίπτωση που την ημέρα διοργάνωσης του πανελληνίου πρωταθλήματος stratego (21-4-2108) , παράλληλα κάποιο club διοργανώσει ένα τουρνουά σε άλλη πόλη της ελλάδας την ίδια μέρα και ώρα .

Παρόλα αύτα , είμαι αισόδοξος για το μέλλον της ελληνικής κοινότητας stratego ....

Μαθαίνουμε .... από τα λάθη μας , συνεχίζουμε ανοδικά !!!

Υ.Γ, Προς Σέρρες stratego team ,  Ο ψηλός λέει ...... και συμπεθέρια από το club των Σερρών :)

• KARAISKAKIS, kostas2506, dalee and 8 others like this

#1738 hellinon

hellinon

Spy

• Members
  • PipPip
  • 19 posts
  • Coat of arms
  • Gold Miner

Posted 5 days ago

Παρατήρησα ότι την ίδια ημέρα Κυριακή 18-3-2018  έχουν ανακοινωθεί 2 διοργανώσεις τουρνουά σε 2 διαφορετικά καφέ της Αθήνας (την ίδια ημέρα και ώρα) . Ένας Αθηναίος παίκτης stratego γενικά και ο οποιοσδήποτε έλληνας παίκτης , είναι αναγκασμένος να επιλέξει ένα από τα 2 τουρνουά , είναι αναγκασμένος να φορέσει μία ταμπέλα ότι είναι με τους μεν και όχι με τους δεν .
Προσωπικά εγώ, στις 18 Μαρτίου πιθανόν να βρίσκομαι στην Αθήνα , θα πρέπει να επιλέξω , ποιόν θα στεναχωρήσω και ποιόν θα ευχαριστήσω , στο ίδιο δίλημμα θα βρεθούν αρκετοί έλληνες παίκτες . Πολλοί περισσότεροι παίκτες και σε μεγαλύτερο δίλημμα  θα βρεθούν οι έλληνες παίκτες stratego στην περίπτωση που την ημέρα διοργάνωσης του πανελληνίου πρωταθλήματος stratego (21-4-2108) , παράλληλα κάποιο club διοργανώσει ένα τουρνουά σε άλλη πόλη της ελλάδας την ίδια μέρα και ώρα .

Παρόλα αύτα , είμαι αισόδοξος για το μέλλον της ελληνικής κοινότητας stratego ....

Μαθαίνουμε .... από τα λάθη μας , συνεχίζουμε ανοδικά !!!

«μηδένα προ του τέλους μακάριζε».... 

Y.Γ Όταν έρθει η στιγμή θα μαθευτεί ο λόγος αυτής της απόφασης (κοινή μέρα)

μιας απόφασης που απέχει πολύ μακριά απ'ότι μπορεί κάποιος να φανταστεί αυτή την στιγμή.

Υ.Γ 2 κρατάω της τελευταίες δυο λέξεις σου ''συνεχίζουμε ανοδικά !!!''

Χαιρετίσματα σε όλη την κοινότητα να περνάτε καλά ρε ! ! !

#1739 KARAISKAKIS

KARAISKAKIS

General

• WC Online Team
  • 2,356 posts
  • Coat of arms
  • Platinum Marshal

Posted 5 days ago

«μηδένα προ του τέλους μακάριζε».... 

Y.Γ Όταν έρθει η στιγμή θα μαθευτεί ο λόγος αυτής της απόφασης (κοινή μέρα)

μιας απόφασης που απέχει πολύ μακριά απ'ότι μπορεί κάποιος να φανταστεί αυτή την στιγμή.

Φιλτατε hellinon ....  " ηλίου φαεινότερον"

Αλλος λογος πλην του αυτονοητου δεν υπαρχει. Οποτε καλυτερα ασε στην ακρη τις αμπελοσοφιες και  μιλα ξεκαθαρα .

Με ολο το σεβασμο στο γελιο που μας εχεις προσφερει

#1740 Aris1970

Aris1970

Colonel

• Members
  • 1,573 posts
  • Coat of arms
  • Platinum Scout

Posted 5 days ago

Συνεχίζουμε ανοδικά όλοι μαζί;)

https://www.youtube....h?v=0Vhzr0xCWdw