Jump to content

Photo

ΓΑΛΑΝΟΛΕΥΚΑ ΝΕΑ η εφημερίδα μας

• Please log in to reply
2002 replies to this topic

#941 Aris1970

Aris1970

Colonel

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1,703 posts
  • Coat of arms
  • Platinum Major

Posted 22 February 2016 - 09:35 AM

Ο D_Spy ενημέρωσε ότι ζήτησε να αποκλεισθεί  ο λογαριασμός του από το φόρουμ

και να αφαιρέσουμε ότι δημοσιεύσεις κρίνουμε απαραίτητο μιας και δεν θα συμμετάσχει ποτέ στο μέλλον εδώ στο forum….  , είναι η επιλογή του.

• MIMIS69 likes this

#942 dalee

dalee

Sergeant

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 343 posts
  • Coat of arms
  • Silver Colonel

Posted 23 February 2016 - 11:11 AM

Η Patras Stratego Team σε συνεργασία με το Πανεπιστημιακό Γυμναστήριο του Παν/μίου Πατρών, διοργάνωσε με επιτυχία το τουρνουά Stratego Battles 2016, στην αίθουσα της Χορωδίας του Παν/μίου Πατρών.

D1DprI7.jpg

Η διοργάνωση είχε τέσσερις κατηγορίες. Ξεκίνησε την Παρασκευή 19 Φεβρουαρίου με το Φοιτητικό τουρνουά. Το απόγευμα της ίδιας ημέρας πραγματοποιήθηκε το Open Patras(ανοιχτή κατηγορία για παίκτες από 15 ετών και άνω). Το Σάββατο πρωί ήταν η κατηγορία Junior και από το απόγευμα μέχρι την Κυριακή το μεσημέρι, έγινε το Patras Battles 2016 με τη συμμετοχή κορυφαίων Ελλήνων παικτών stratego.

Xr6hEy4.jpg

Οι συμμετοχές συνολικά έφτασαν τις 60 και με την παρουσία αρκετών θεατών, σε κάθε κατηγορία υπήρχε θερμή ατμόσφαιρα.

Q6djizk.jpg

Στον χώρο λειτούργησε έκθεση με παλαιά επιτραπέζια stratego, posters με πληροφορίες της Patras Stratego Team, της Ελληνικής Ομοσπονδίας Stratego, της Ελληνικής Online Stratego Κοινότητας(GOSC) και φυσικά πολλές ακόμη πληροφορίες για το παιγνίδι.

Το κατάστημα "efantasy.gr" και το cafe "Το Θρανίο" συνέβαλαν σημαντικά για την πραγματοποίηση του τουρνουά.

t1hLie0.jpg

Ο Ελληνικός Ερυθρός Σταυρός, παρείχε με την παρουσία του την ασφάλεια των νεαρών μας παικτών και τον ευχαριστούμε θερμά για αυτό.

Τα δώρα στους νικητές  ήταν προσφορά του καταστήματος "efantasy.gr", του εργαστηρίου βιτρώ "Άνασσα", του coworking space POS 4 Work και των βιβλιοπωλείων "ΡΟΥΜΠΙ".

TAFW6E8.jpg

Ευχαριστίες:

Στους Καράνταγλη Λένα, Σιαφαρίκα Τάκη, Τετράδη Αθηνά, Τσάπαλη Νινέττα, Τσιντώνη Αντώνη, Τρυπαναγνωστοπούλου Μαρία, Φραντζή Δημήτρη για τις εθελοντικές υπηρεσίες που προσέφεραν στην διοργάνωση.

Στους παίκτες που ήρθαν από άλλες πόλεις για να συμμετάσχουν στο τουρνουά.
Στην Χορωδία του Πανεπιστημιού Πατρών που προσέφερε με χαρά την πανέμορφη αίθουσά της.
Στον κ. Δημήτρη Π. που συνέβαλε στον δανεισμό των ρολογιών για τις ανάγκες του τουρνουά.
Στους χορηγούς και χορηγούς επικοινωνίας της διοργάνωσης: ραδιοφωνικό σταθμό Wave97.4, περιοδικό Τέταρτο, εφημερίδα Πελοπόνησσο, ιστότοπο ενημέρωσης εκδηλώσεων happyweek.gr, κατάστημα efantasy.gr,cafe Το Θρανίο, εργ.βιτρώ Άνασσα, coworking space POS 4 Work, βιβλιοπωλεία ΡΟΥΜΠΙ, ξενοδοχείο Δελφίνι.

Όλοι οι παίκτες της Patras Stratego Team, έδωσαν χρόνο και διάθεση για την πραγματοποίηση της διοργάνωσης και οι καινούργιοι ενσωματώθηκαν άψογα σε μία μεγάλη παρέα.

tvPdCPh.jpg

Αποτελέσματα νικητών

4FJb8Mi.jpg

Patras Battles 2016
1ος Γεωργακόπουλος Σπύρος(Αθήνα)
2ος Πετρουλάκης Γιώργος(Αθήνα)
3ος Τζένος Πασχάλης(Σέρρες)

pisJJBr.jpg

Φοιτητικό
1ος Σαββανής Ανδρέας
2ος Κοσμόπουλος Δημήτρης
3ος Τσιγκούνης Κωνσταντίνος

Xi8fk8p.jpg

Open Patras
1ος Δημακόπουλος Παναγιώτης
2ος Παπαλεξόπουλος Γιώργος
3ος Κίτσος Χρήστος

OF2cYLd.jpg

Junior
1ος Βανδώρος Ελισσαίος(Αθήνα-Ασπρόπυργος)
2ος Αναστόπουλος Αριστοτέλης(Πάτρα)
3ος Τετράδης Γιώργος(Πάτρα)

• KARAISKAKIS, SEKERTZISS, kostas2506 and 9 others like this

#943 dalee

dalee

Sergeant

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 343 posts
  • Coat of arms
  • Silver Colonel

Posted 23 February 2016 - 11:12 AM

tvPdCPh.jpg

daciceB.jpg

R68Ajou.jpg

5qSW7ly.jpg

MShACBN.jpg

• KARAISKAKIS, SEKERTZISS, kostas2506 and 12 others like this

#944 cflag

cflag

Lieutenant

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 730 posts
  • Coat of arms
  • Platinum Scout

Posted 23 February 2016 - 08:51 PM

Πραγματικά Νταλλέ αυτή η σελίδα (Νο.48) είναι όαση θετικής ενέργειας. Εύγε!

• Aris1970, dalee, MIMIS69 and 3 others like this

#945 kostas2506

kostas2506

Miner

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 247 posts
  • Coat of arms
  • Gold Captain

Posted 24 February 2016 - 01:48 PM

Συγχαρητήρια για την υπέροχη γιορτή (της πάτρας) σε όλους όσους την έκαναν πράξη συμμετέχοντες και διοργανωτές  .

Γιώργο -dalle η εικόνα μιλάει από μόνη της , άκουγα από τα παιδιά καλά λόγια για σένα άλλα αυτό που πέτυχες με την βοήθεια και των φίλων σου είναι απλά φανταστικό , και πάλι μπράβο σας!.

• Aris1970, dalee, MIMIS69 and 2 others like this

#946 Aris1970

Aris1970

Colonel

• Members
  • 1,703 posts
  • Coat of arms
  • Platinum Major

Posted 06 March 2016 - 07:42 PM

A’ ΓΥΡΟΣ ΕΠΟS 2016

SEKERTZISS,     6  :  1        kambia,         

zoografos,          6  :  1        Basileios kapa,  

Bizevr,                 1  :  6         Spyros77,        

don mitsos        6  :  1        Great Manos,    

GTETRA13         1  :  6         gorgsari,         

MIMIS69,            6  :  1        ianmac,         

Knownasrg,        1  :  6        dalee,         

stamen feson    6  :  1        morias,        

aman35,             6  :  1        zanters55,

Έχουν ολοκληρωθεί σχεδόν τα μισά παιχνίδια του  A’ ΓΥΡΟΣ ΕΠΟ2016

3 συμμετέχοντες δεν έχουν ανακοινώσει την διαθεσιμότητα τους .

Δεδομένου ότι σε όλους τους αγώνες υπάρχουν τα φαβορί και τα αουτσάιντερ , δεν είχαμε στα συγκεκριμένα παιχνίδια εκπλήξεις !!!

• DR_ELL SuPREME, zoografos, dalee and 4 others like this

#947 Aris1970

Aris1970

Colonel

• Members
  • 1,703 posts
  • Coat of arms
  • Platinum Major

Posted 10 March 2016 - 09:35 AM

kostas2506   vs.  snipper911

decj6aB.png

:)  :)  :)

• KARAISKAKIS and kostas2506 like this

#948 Aris1970

Aris1970

Colonel

• Members
  • 1,703 posts
  • Coat of arms
  • Platinum Major

Posted 13 March 2016 - 12:44 PM

Ενόψει του παιχνιδιού   John.K1980  vs.  zoografos    2oς Γύρος ΕΠΟS2016

Ο Γιάννης δοκίμασε ένα νέο setup με επιτυχία αν κρίνω από το αποτέλεσμα του live παιχνιδιού μαζί μου .

zoografos δεν γλυτώνεις , ο Γιάννης πέρασε το τεστ με άριστα , στοιχηματίζω

John.K1980  vs.  Zoografos    6 - 1

fFLEl3V.jpg

• john1974, dalee, MIMIS69 and 4 others like this

#949 SEKERTZISS

SEKERTZISS

Sergeant

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 419 posts
  • Coat of arms
  • Platinum General

Posted 17 March 2016 - 09:29 AM

Καλημέρα σε όλους, λοιπόν μετά από το τηλεφώνημα από το Γρηγόρη πρέπει να σας γράψω λίγα αν και είναι πολλά αυτά που θέλω να πω.

Θέμα  ΝΕΑ Ελληνική Ένωση  Stratego

Η πρόταση που έγινε είναι να κλείσει η Ελληνική Ομοσπονδία Stratego  και να έρθω εγώ σε εσάς δηλαδή σε κάτι νέο .

Φυσικά μου είπε ο Γρήγορης θα ασχολείσαι κανονικά με Θεσσαλονίκη δεν υπάρχει πρόβλημα .

Λοιπόν αν και δεν θα καταλάβετε πολλά μέσω ενός γραπτού μηνύματος θα σας πω λίγα λόγια για το θέμα.

Κλείνουμε κάτι όταν χρεωστάει ,όταν δεν πάει καλά, όταν δεν γίνεται καμιά δραστηριότητα.

Μου είπε όλοι συμφώνησαν Άρης κτλ κτλ.

Άρη έφερα εσάς παράδειγμα για να καταλάβουν ότι άλλο κάτι γενικό και άλλο για μια περιοχή .

Τα παιδιά από Σκύδρα  συμφώνησαν και καλά έκαναν αφού μετά το Πανελλήνιο δεν έγινε κάτι για τα παιδιά η ακόμα και ένα τουρνουά .

Δεν κατηγορώ κανέναν γιατί είμαστε σε μια παράξενη εποχή κρίσης με ότι συνεπάγετε.

Εγώ δεν  συμφωνώ να κλείσει η Ελληνική Ομοσπονδία Stratego . 

Εγώ είχα πει στον Γρηγόρη να βρείτε μια λύση για την Εφορία του 2016 επειδή η έδρα που έχει η Ελληνική Ομοσπονδία έχει ενοίκιο 300 σαν αντικειμενική άξια οπότε πληρώνουμε κάποια εφορία εδώ και 5 χρόνια.

Τώρα που είμαι (άνεργος πάλι) άπλα είπα αν θέλετε  και αν μπορείτε κάνε μια ενημέρωση ότι θέλει ο καθένας να βάλει σαν βοήθεια .Και όταν έχουμε μια χορηγία όλοι θα πάρουν πίσω ότι έδωσαν.

Από θέμα εφορίας τα πληρώνω (πάντα εγώ) χωρίς να ζητάω χρήματα από τα εγγεγραμμένα μέλη.

Ο Γιώργος έχει πληρώσει κάποια λεφτά για καταστατικό, site ,και 150 εφορία 2014 .

Εγώ για εφορία λογιστές κτλ κτλ έχω δώσει σχεδόν 7.000 ευρώ.

Ακόμα μου είπε ότι αυτό που κάνουμε θα έχει διαφάνεια .

Η Ελληνική Ομόσπονδα έχει διαφάνεια ,αυτό ο καθένας μπορεί να το δει παίρνοντας το ΑΦΜ και να πάει σε μια εφορία να δει ότι δεν οφείλει τίποτα σε δημόσιο.

Όσο αφόρα διαφάνεια για όλους εμάς (παρέα κτλ κτλ) εγώ δεν είπα ποτέ όχι σε κάτι ούτε είμαι πρόεδρος κανενός σας  εγώ είμαι πρόεδρος Ελληνικής Ομοσπονδίας Stratego που είναι σε λειτουργία εδώ και 6 χρόνια.

( Θεσσαλονικη  ).

Δραστηριότητα

1 Έχει κάνει δωρεάν τουρνουά και σεμινάρια  σε πάνω από 2,500 παιδάκια

2 Έχει συνεργασία με  δήμο υπουργείο παιδείας ,ΔΕΘ, Γαλλικό ινστιτούτο , περιφέρεια κτλ κτλ

3 Παγκόσμιο πρωτάθλημα 2014

4 Έχει εξοπλισμό για τουρνουά 40 άτομα ταυτόχρονα

Ρολόγια, Stratego,τραπέζια, καρέκλες κεντρικό ρολόι, έπιπλα, γραφεία,  site.

5 Έκτος ότι είμαι μέλος εγώ EGC  αυτό συνεπάγετε να προσέχω ιδιαίτερα και την χώρα μου  

Η Ελλάδα είναι  αναγνωρισμένη χώρα  από ISF  για όλα τα παραπάνω που ανέφερα.

6 Έχουμε επίσημα αναγνώριση από υπουργείο παιδείας , που για να γίνει αυτό πλήρωσα πολλά λεφτά πάνω από 2.500 ευρώ.

7 Η Ολλανδική jumbo μας έστειλε πριν χρόνια σύμβαση για να μας στείλει τα πιόνια και με προϋπόθεση ότι δεν    θα τα δώσουμε πουθενά για κανένα άλλο σκοπό.

Μας τα έδωσε για όλο το έργο που είχε γίνει μέχρι εκείνη την χρονιά .

8 Έχουμε χιλιάδες υλικό γραφικά λογότυπα υλη για σεμινάρια αλλά και για ανάπτυξη αναλύσεις κτλ κτλ.

9 Ο δήμος Θεσσαλονίκης μας έδωσε αίθουσα επίσημα για Stratego, όπως και τώρα ετοιμάζουμε μεγάλο event

(Αριστοτέλους Θες/νικης ) δωρεάν για όλους ένα μεγάλο Stratego 3 x 3 με τα πιόνια 40 εκατοστά .

Άρη όταν  είναι έτοιμο είναι στην διαθέσει σας , να σας το φέρω για 1-2 μέρες.

Οσο αφορά Πάτρα θα το στείλω με μεταφορική.

10 Είναι υπό συζήτηση ένα μεγάλο παγκόσμιο τουρνουά σε νησί  με δωρεάν εισιτήρια για 8 Έλληνες όπως και       ξενοδοχεία φαγητό .

11 Πάτρα στείλαμε Stratego 6 δωρεάν όπως και άδεια από υπουργείο για σχολεία όπως και υλικό για αφίσες κτλ      κτλ .

12 Εφημερίδες ραδιόφωνα sky tv  tv 100 ant1 sites μας έχουν γράψει πολλές φορές.

Για όλα τα παραπάνω που  γραφώ δεν υπάρχει  λόγος να κλείσω κάτι που άνοιξα με το Γιώργο, με όνειρα και το προσπαθώ ακόμα ειδικά ότι γίνεται Θεσσαλονίκη  ,αλλά και σε παγκόσμιο επίπεδο με την βοήθεια όλων μας.

Τώρα μου έκανε εντύπωση ότι όλα αυτά τα έμαθα τελευταίος ενώ τα γνωρίζουν αλλά άτομα έκτος Πάτρας .

Ακόμα ότι άτομα από Θεσσαλονίκη ενδιαφέρονται ξαφνικά μετά από 6 χρόνια να βοηθήσουν στην ανάπτυξη

του Stratego.

Όταν όμως έβγαλα ανακοινώνεις για σεμινάρια, τουρνουά δωρεάν για παιδιά δεν εμφανίστηκαν ποτέ να βοηθήσουν ούτε για ένα λεπτό. (Νομίζω ότι κάτι δεν πάει καλά εδώ).

Η γνώμη μου είναι να μην γίνει κάτι τέτοιο γιατί η ISF- EGC υπουργείο , ΔΕΘ και πολλοί οργανισμοί γνωρίζουν επίσημα μόνο Ελληνική Ομοσπονδία Stratego.

.

Αν πατέ να σκεπάσετε όλο αυτό το έργο με το να πείτε α είμαστε και εμείς εδώ θα βρεθούμε όλοι μας σε άσχημο κλίμα.

Η γνώμη μου είναι να αναπτυχτείτε Αθηνά όπως έγινε  η Πάτρα μια πόλη που παίζει πια Stratego.

Αν ποτέ γίνουμε 21 σωματεία τότε ναι μπορούμε να κάνουμε εκλογές για ένα ΔΣ για ΕΛΛΑΔΑ .

Τώρα η κίνηση αυτή όπως ρώτησα το Γρηγόρη δεν κατάλαβα γιατί γίνεται αφού έχουμε κάτι υπαρκτό.

Και φυσικά από ότι άκουσα ότι είναι για ανάπτυξη ,δηλαδή τώρα ανάπτυξη δεν έχουμε ?  

Εγώ διαχειρίζομαι Θεσσαλονίκη  για Ελλάδα νομίζω όλοι έχετε γνώμη  όπως και εγώ δηλαδή όλοι μας έχουμε γνώμη ,πχ είπατε να γίνει το πανελλήνιο Σκύδρα ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΟΧΙ και κουβάλησα  τραπέζια και έκανα στα παιδάκια  ένα σεμινάριο και ότι μπορούσα έκανα.

Θέλω να πω ότι για Ελλάδα όλοι μαζί αποφασίζουμε.

Τώρα αν γίνει αυτό που  λέτε θα έχουμε δυο πανελλήνια , δυο εθνικές ομάδες, όλα από δυο .

Και φυσικά αυτό που είπες Γρήγορη ότι θα βάλουμε πρόεδρο με λεφτά να σου πω ότι με τα λεφτά μόνο δεν γίνεται  κάτι .

Πρέπει να υπάρχει αγάπη για το Stratego όνειρα ,στόχοι ,χρόνος και στο τέλος χρήμα.

Ξέρεις ποσά άτομα έχουν χρήμα και άπλα βλέπουν  το φεγγάρι .....χιλιάδες .

Είναι πολλά ακόμα αλλά νομίζω ότι αυτά αρκούν να καταλάβετε .

Σταύρος Σεκερτζής

Edited by SEKERTZISS, 26 April 2017 - 04:14 PM.

#950 dalee

dalee

Sergeant

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 343 posts
  • Coat of arms
  • Silver Colonel

Posted 17 March 2016 - 11:51 AM

Με σκοπό την βελτίωση της παρούσας οργανωτικής κατάστασης του stratego στην Ελλάδα, έγινε μία προσπάθεια αναζήτησης λύσεων σε καίρια ζητήματα, για να αποφύγουμε το επερχόμενο αδιέξοδο.

Αρχικά συντάχθηκε ένα αρχικό πλαίσιο ζητημάτων και λύσεων, που προτάθηκαν στον Σταύρο, μέσω του Γρηγόρη για να μπορέσουμε να έχουμε στο καλύτερο δυνατό ΟΜΑΛΗ μετάβαση αρμοδιοτήτων, από το σωματείο Ελληνική Ομοσπονδία Stratego, σε ένα νέο φορέα με νομικά, οικονομικά και συλλογικά προβλήματα λυμένα.

Στον νέο φορέα θέλουμε δυνατότητα συλλογικής συμμετοχής (κατ' επέκταση και την ανάληψη ευθυνών σε όποιον δεν θα διεκπεραιώσει σε ότι δηλώνει ότι μπορεί να προσφέρει). Την οικονομική συμμετοχή από όλα τα μέλη για τον ισομερισμό των όποιον οικονομικών αναγκών προκύψουν και την διόρθωση νομικών ζητημάτων, όπως π.χ. του ονόματος που στην παρούσα φάση το "Ελληνική Ομοσπονδία Stratego" μπορεί οποιοσδήποτε και ανά πάσα στιγμή να το καταγγείλει.

Στόχος είναι η ευρεία ανάπτυξη του stratego στην Ελλάδα και σε αυτό χρειαζόμαστε τον κάθε έναν. Ο Σταύρος είναι ένας ακρογωνιαίος λίθος για το stratego στην Ελλάδα και τον θεωρούμε ως στυλοβάτη και στο επόμενο εγχείρημα που εμείς το βλέπουμε ως συνέχεια.

Βρισκόμαστε ακόμη στο στάδιο συζητήσεων και ανταλλαγής απόψεων με όλα τα μέλη της Ελληνικής κοινότητας. Καθώς όλοι θα έχουν λόγο, εφόσον θέλουν να συμμετάσχουν ενεργά, θα φτάσουμε στον στόχο του τελικού πλάνου.

Αναλυτικά ζητήματα θα ανακοινωθούν σε σύντομο διάστημα.

• KARAISKAKIS, Aris1970, zoografos and 2 others like this

#951 SEKERTZISS

SEKERTZISS

Sergeant

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 419 posts
  • Coat of arms
  • Platinum General

Posted 17 March 2016 - 03:54 PM

Dalee@Να αναφέρουμε ότι για τα μάτια του κόσμου γράφεις ότι είμαι αναγκαίος για το Stratego στην Ελλάδα.

Το ότι εσύ ο Γρήγορης  και μερικά ακόμα άτομα 12+ μέρες κάνετε ολόκληρα σχέδια χωρίς εγώ να γνωρίζω κάτι ,δηλαδή δεν με βάλατε σε καμιά συζήτηση αυτο λέει πολλά .Όπως μου  εξήγησες στο τηλέφωνο πρέπει να σε εμπιστευτώ  εσένα και όλους για ότι  θα κάνετε, όμως εσείς ζητάτε από μένα να αποχωρήσω και να κλείσει η Ελληνική Ομοσπονδία .

Η Ελληνική Ομοσπονδία Stratego θα συνεχίσει και χωρίς εσάς έτσι και αλλιώς ήταν θέμα χρόνου να γίνει αυτό.

Έχω δώσει όλες τις κόκκινες γραμμές στον Γρήγορη καλό είναι να κινηθείτε έξω από αυτές .

@Γρηγόρη να αναφέρεις στον κόσμο όσα είπαμε να μάθει τι γίνεται .

Και να ενημερώσω ότι το ΔΣ είναι Dalle, Karaiskakis κτλ.ΘΑ ΔΙΑΛΕΞΟΥΝ ένα από άτομο από Σκύδρα με

( λεφτά όπως μου είπαν ) .

Η διαδικασία όπως βλέπετε είναι δημοκρατική και με διαφάνεια .

Λοιπόν δεν χρειάζεται να κάνετε ούτε εκλογές είναι όλα έτοιμα άπλα θα πείτε ποιος θα αναλάβει και τι .

Άρα έχουμε και ένα νέο όποιος έχει λεφτά γίνεται πρόεδρος .

Απλά βάλατε το Γρηγόρη αγγελιοφόρο να μου μεταφέρει το τι θα κάνετε χωρίς εμένα.

Καλή αρχή να έχετε.

Edited by SEKERTZISS, 26 April 2017 - 04:17 PM.

#952 kostas2506

kostas2506

Miner

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 247 posts
  • Coat of arms
  • Gold Captain

Posted 17 March 2016 - 07:36 PM

Σταύρο η στεναχώρια σου σίγουρα είναι μεγάλη και η πίκρα που θα νιώθεις , καθώς έχεις κάνει μεγάλο αγώνα όλα αυτά τα χρόνια κάνεις δεν το αμφισβητεί αυτό!  όλα τα παιδιά αναγνωρίζουν τους κόπους σου.

Θερμή παράκληση προς όλους ηρεμία και ανοιχτό μυαλό .

Όλοι μαζί μονάχα ότι γίνει λύστε το μεταξύ σας ελπίζω εδώ μέσα να μην γίνει πεδίο αντιπαράθεσης θα είναι κρίμα.

Σταύρο λύση θα βρεθεί άστο λίγο να ηρεμήσετε όλοι και αφού όλοι αγαπάμε το ίδιο πράγμα είμαι σίγουρος ότι θα κάνετε το καλύτερο .

Edited by kostas2506, 17 March 2016 - 07:40 PM.

• pasxalistz, snipper911, baricadas and 1 other like this

#953 SEKERTZISS

SEKERTZISS

Sergeant

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 419 posts
  • Coat of arms
  • Platinum General

Posted 18 March 2016 - 05:37 AM

Κώστα φίλε μου από τα αρχαία χρόνια όποιος έκανε κάτι καλό για ( Ελλάδα ) η είχε μεγάλους στόχους και στο τέλος είχε ένα καλό αποτέλεσμα μετά η πήγαινε εξορία η κρεμάλα ,

Απλά είναι όλα τι δεν καταλαβαίνεις ?

#954 SEKERTZISS

SEKERTZISS

Sergeant

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 419 posts
  • Coat of arms
  • Platinum General

Posted 18 March 2016 - 06:35 PM

Dalle AND PRESIDENT @@ Με σκοπό την βελτίωση της παρούσας οργανωτικής κατάστασης του stratego στην Ελλάδα, έγινε μία προσπάθεια αναζήτησης λύσεων σε καίρια ζητήματα, για να αποφύγουμε το επερχόμενο αδιέξοδο.

Από ότι κατάλαβα είσαι μέντιουμ βλέπεις το μέλλον, ότι έχουμε το όπως λες επερχόμενο αδιέξοδο.

Αν θέλεις πάρε τηλέφωνο να σου πω εγώ το μέλλον βλέπω 3-4 χρόνια πιο  μπροστά απο σένα.

Αρχικά συντάχθηκε ένα αρχικό πλαίσιο ζητημάτων και λύσεων, που προτάθηκαν στον Σταύρο, μέσω του Γρηγόρη για να μπορέσουμε να έχουμε στο καλύτερο δυνατό ΟΜΑΛΗ μετάβαση αρμοδιοτήτων, από το σωματείο Ελληνική Ομοσπονδία Stratego, σε ένα νέο φορέα με νομικά, οικονομικά και συλλογικά προβλήματα λυμένα.

Δεν κατάλαβα κύριε Dalee να μεταβιβάσουμε τι ? και σε ποιον ? και γιατί ?

Η Ελληνική Ομοσπονδία δεν χρεωστάει ούτε ένα ευρώ , μάλιστα σου έστειλε δωρεάν Stratego 6, όπως και το χαρτί του υπουργείου που κόστισε 2.800 ευρώ .....εσύ το πήρες δωρεάν.

Έκτος από αυτό δεν σας είπα ούτε εσένα ούτε  τον κύριο Γρηγόρη να βρείτε κάποια λύση και  ότι εγώ φεύγω  .Αλλάξατε τα λόγια μου ..... άλλα είπα εγώ  .

Και στείλε και ένα ευχαριστώ μια φορά  για όλα τα παραπάνω ,τώρα φυσικά όπως σου είπα πρέπει να τα επιστρέψεις.

Στον νέο φορέα θέλουμε δυνατότητα συλλογικής συμμετοχής (κατ' επέκταση και την ανάληψη ευθυνών σε όποιον δεν θα διεκπεραιώσει σε ότι δηλώνει ότι μπορεί να προσφέρει). Την οικονομική συμμετοχή από όλα τα μέλη για τον ισομερισμό των όποιον οικονομικών αναγκών προκύψουν και την διόρθωση νομικών ζητημάτων, όπως π.χ. του ονόματος που στην παρούσα φάση το "Ελληνική Ομοσπονδία Stratego" μπορεί οποιοσδήποτε και ανά πάσα στιγμή να το καταγγείλει.

Επειδή είσαι ακόμα μικρός και δεν έχεις δουλέψει ποτέ να σου πω ότι δεν θα βάλω ποτέ ούτε εγώ ούτε κανένας οικονομική συμμέτοχη στα μέλη αυτό να το ξεχάσεις .Υπάρχει οικονομική κρίση στην Ελλάδα και ο κόσμος ,αρκετά άτομα δεν έχουν ούτε να φάνε .Όσο αφορά το όνομα Ελληνική Ομοσπονδία Stratego έχει γίνει δεκτό από Άρειο πάγο, αν εσύ θέλεις να το καταργήσεις κάνε μήνυση να πάμε στα αρμοδία δικαστήρια Θεσσαλονίκης. 

Εκεί σίγουρα Γιώργο θα μας βρουν λύση .

Θα το εξηγήσω άλλη μια φορά για  όλους.

Όταν το 2007 ήρθαμε σε επαφή με διάφορα άτομα από Ευρώπη μέσω διαδίκτυο και βρήκαμε ISF ο γραμματέας τότε μας έστειλε ένα email που υπάρχει ακόμα και είπε ότι .

Γεια και συγγνώμη που άργησα να σας απαντήσω.Ναι θα λειτουργείτε όπως μια ομοσπονδία αφού είσαστε το 1 σωματείο στην Ελλάδα .Βάλαμε το όνομα με το Γιώργο-ΓΚΑΡΟ και ο δικηγόρος πήγε Άρειο πάγο και μετά από 6-7 μήνες πήραμε το καταστατικό στα χέρια μας .Κατάλαβες κύριε Γιώργο ?

Στόχος είναι η ευρεία ανάπτυξη του stratego στην Ελλάδα και σε αυτό χρειαζόμαστε τον κάθε έναν. Ο Σταύρος είναι ένας ακρογωνιαίος λίθος για το stratego στην Ελλάδα και τον θεωρούμε ως στυλοβάτη και στο επόμενο εγχείρημα που εμείς το βλέπουμε ως συνέχεια.

Εδώ σε ευχαριστώ πολύ που είμαι χρήσιμος ,αφού το λες εσύ θα σε πιστέψω .

Βρισκόμαστε ακόμη στο στάδιο συζητήσεων και ανταλλαγής απόψεων με όλα τα μέλη της Ελληνικής κοινότητας. Καθώς όλοι θα έχουν λόγο, εφόσον θέλουν να συμμετάσχουν ενεργά, θα φτάσουμε στον στόχο του τελικού πλάνου.

Εδώ μάλλον θα σε απογοητεύσω και  λυπάμαι πολύ άλλα ένας από τους δυο σας λέει ψέματα.

Ο κύριος Γρήγορης μου είπε στο τηλέφωνο ότι. .... πήρα να σου πω για το πικρό ποτήρι.

Αποφασίσαμε να κάνουμε κάτι για ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ όλοι μαζί , Σκύδρα και γενικά όλοι οι παίκτες. Βασικά όλοι τα έχουν μαζί σου ..λέω ποιος έχει κάτι μαζί μου  ? Και ποιος είμαι εγώ να έχει κάτι μαζί μου ? Έκτος από το φίλο C-flag που δεν μου μιλάει επειδή στήριξα εσένα Γρήγορη τότε που μου είπες να τα βρούμε με Σκύδρα .Σου είπα οκ κανένα πρόβλημα ότι θέλετε κάνουμε …εκεί ο C-flag κατά την γνώμη του δεν ήθελε να γίνει αυτό και γι αυτό έγινε η παρεξηγήσει .Αν υπάρχει κάτι άλλο πραγματικά δεν το γνωρίζω.

Άρα ο Dalee λέει ότι θα μας ενημερώσουν σύντομα μέχρι να δούμε τι θα γίνει ..Και άλλα ο κύριος Γρήγορης ο καταφερτζής που μου είπε πας σπίτι σου, άλλα εντάξει θα είσαι επίτιμος πρόεδρος όπως ο Μητσοτάκης.

Κύριε Γρήγορη Πρόεδρος είμαι στο σωματείο  Θεσσαλονίκης  γιατί πρέπει να υπάρχει κάποιος πρόεδρος που ασχολείται με τα live event και να έχει αγάπη για το Stratego όπως εγώ .Στα 6 χρόνια λειτουργίας έχω κάνει τόσα που αν  αρχίσω να γράφω δεν φτάνουν 20 σελίδες .

Πάντως σε ευχαριστώ εσένα και το Dalee που είσαστε τόσο καλοί άνθρωποι και όπως μου είπατε θα μου δίνεται άδεια να κάνω σεμινάρια και τουρνουά στην Θεσσαλονίκη .Ελπίζω να μην μου βάλετε κανένα πρόστιμο.Αισθάνομαι απέναντι σας τόσο χαρά και αγάπη που  λέω να κάνω ένα πάρτυ για εσάς.

Άρη Φίλε μου ο κύριος Γρήγορης μου είπε ότι η Σκύδρα εσύ  ο Ζωγράφος κτλ κτλ  έχετε πάλι πρόβλημα μαζί μου .Όμως από το τηλεφώνημα που είχαμε 42 λεπτών δεν μου είπες κάτι . Κατάλαβα μόνο ότι μου είπες ..ότι Σταύρο μιλάμε 10 μέρες με email όλοι μας άλλα χωρίς εσένα .Και ότι τους είπες να με ρωτήσουν . Αν λέω κάτι λάθος η το έγραψα λάθος πες το  .Τώρα που έχω νέα στοιχεία στα χέρια μου να σας πω ότι ο κύριος Γρηγόρης έκατσε και είπε σε όλους σας  ο  Πχ στον  Α έχει πρόβλημα με το Σεκερτζή ο Β . πάει στον Β και λέει ο Γ έχει πρόβλημα με το  Σεκερτζή  και αυτό έγινε αρκετές φορές εδώ και 20 -30 μέρες . Παιδιά όποιος έχει πρόβλημα γράφει εδώ  η με παίρνει τηλ να το λύσουμε , δημοκρατία έχουμε .

Ακόμα ο κύριος Γρηγόρης αποφάσισε να γίνει το Πανελλήνιο τουρνουά 2016 στην Αθήνα χωρίς κανένας να ξέρει κάτι η να γίνει μια τυπική ψηφοφορία .

Ο κύριος Γρηγόρης  μου είπε ο Γκαρος είναι μαζί μας .

Ο Γκαρος όμως του είπε ρώτα το Σταύρο αν πει ΝΑΙ  στο νέο είμαι και εγώ ΝΑΙ αν πει όχι είμαι όχι .Ο κύριος Γρηγόρης στο Βατερλό στην συνάντηση με ISF παρών και ο Γκαρος ήταν ο υποτίθεται εκπρόσωπος μας ,και σήμερα στο τηλέφωνο μου είπε αφού δεν είμαι μέλος στην Ελληνική Ομοσπονδία Stratego .Άρα οπότε θέλει είναι οπότε θέλει όχι χωρίς να ενημερώσει κανέναν .Κάνει ότι θέλει .Κύριε Γρηγόρη πες στον κόσμο πόσες φόρες σου έδωσα τηλέφωνα από σχολεία να πας να κάνεις ένα σεμινάριο Stratego στα παιδάκια …πάνω από δέκα  … δεν πήγες ποτέ …μην μιλάς για ανάπτυξη .Δεν σου είπα ποτέ πάνε με το ζόρι γιατί δεν είμαι ο πρόεδρος σου ούτε  θα σου πω εγώ τι θα κάνεις .Όπως και σε κανέναν στην Ελλάδα .

Τώρα όπως είδες παραπάνω τελικά εσύ είσαι ο πρόεδρος Ελλάδας όχι ο Σεκερτζής .

Να κάνεις ένα σωματείο με δικά σου λεφτά μαζί με το συνέταιρο σου Dalee για Αθηνά και γίνε πρόεδρος Αθήνας .Αφού θα γίνουμε 3-4 σωματεία τότε (εικονικά) κάνε μια πανελλήνια ομοσπονδία και να έχουν λόγο όλοι όχι μόνο εσύ.

Μάλιστα όταν σε ρώτησα κύριε Γρηγόρη θα έχουμε δυο Πανελλήνια τουρνουά Ελλάδας ...μου είπες ποιος θα έρθει στο δικό σου ?Άρα Το  Πανελλήνιο είναι δικό μου και δικό σου ? και είχες το θράσος να μου πεις ποιος θα έρθει  στο δικό μου, και είπες ότι είναι και δικό μου ?

Το πανελλήνιο ανήκει σε όλους που παίρνουν μέρος .

Γρηγόρη και Dalee ΚΑΝΤΕ ΟΤΙ ΘΕΛΕΤΕ όμως 

ΝΑ ξέρετε ότι θα δειπνήσουμε στην κόλαση .

Σταύρος Σεκερτζής .

Edited by SEKERTZISS, 26 April 2017 - 04:24 PM.

#955 dalee

dalee

Sergeant

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 343 posts
  • Coat of arms
  • Silver Colonel

Posted 18 March 2016 - 06:58 PM

Εντός των ημερών θα αποσταλεί σε όλη την ελληνική κοινότητα stratego το παρακάτω κείμενο για διαβούλευση, κατά πάσα πιθανότητα μέσω stratego.com σε συγκεκριμένο χώρο ώστε να γίνει παράθεση απόψεων.

Δεν υπάρχει καμία διάθεση διαμάχης, αντίθετα μόνο διαλόγου για την βελτίωση της κατάστασης. Δεν υπάρχει καμία διάθεση προσωπικής επίθεσης από κανέναν μας όσο κι αν γράφονται ανακρίβειες. Το κείμενο βγαίνει νωρίτερα για αποφυγή παρεξηγήσεων.

Σκοπός: Βελτίωση της οργάνωσης του Stratego στην Ελλάδα

Αυτή τη στιγμή υφίσταται το μη κερδοσκοπικό σωματείο Ελληνική Ομοσπονδία Stratego, που πρεσβεύει το οργανωμένο κομμάτι του Stratego στην Ελλάδα.

Προβληματισμοί

• Άσχημη οικονομική κατάσταση ΕΟS, με κίνδυνο διακοπής λειτουργίας της.
  • Παραπλανητικό όνομα Ελληνικής Ομοσπονδίας Stratego, με κίνδυνο καταγγελίας της.
  • Αδυναμία συλλογικότητας - συμμετοχικότητας καθώς η δυνατότητα μέλους με πλήρη δικαιώματα υπάρχει μόνο για τους κατοίκους Θεσσαλονίκης σύμφωνα με το υπάρχον καταστατικό.
  • Εκ του τελευταίου, 1. Αδυναμία παρακολούθησης και πλήρη άγνοια οικονομικών δραστηριοτήτων του σωματίου, 2. Αδύνατη η επίσημη δυνατότητα συλλογικής απόφασης και αναδιάρθρωσης του Δ.Σ., 3. Αδύνατη η επίσημη οικονομική συνδρομή προς την ΕΟS, 4. Άγνοια για τα μέλη και την ιδιότητα που απαρτίζουν την ΕΟS.

Τα οικονομικά της ΕΟS σύμφωνα με συνεχείς δηλώσεις του Στ.Σεκερτζή(προέδρου της ΕΟS) είναι σε άσχημη κατάσταση. Ο Σεκερτζής πρότεινε την έναρξη συζήτησης στο τουρνουά της Πάτρας μεταξύ του Γρηγόρη Αδαμάκη(KARAISKAKIS), Γιώργου Πετρουλάκη(gpet0) και Γιώργου Τρυπαναγνωστόπουλου(dalee) για την εύρεση λύσης καθώς δεν θα ερχόταν ο ίδιος στο τουρνουά. Από την συζήτηση δημιουργήθηκε μια πρόχειρη ομάδας εργασίας που θα έφτιαχνε ένα πλάνο λύσεων σε σύντομο χρονικό διάστημα. Το πλάνο λύσεων παρουσιάστηκε τηλεφωνικά στον Σεκερτζή, ώστε να ενταχθεί και αφού δοθούν και οι δικές του απόψεις να αρχίσει να διαδίδεται στην ελληνική κοινότητα και να διευρυνθεί η συζήτηση και συμμετοχικότητα.

Ο Σεκερτζής όμως παρουσιάστηκε τελικά αρνητικός και εν μέρη πολέμιος σε κάθε τέτοια κίνηση. Από πλευράς της ομάδας εργασίας όμως θεωρείται σημαντικότατη η συμμετοχή του και σε όποια φάση θεωρήσει πως μπορεί να ενταχθεί θα είναι ευπρόσδεκτος, εφόσον δεν ξεπεραστούν τα όρια της αξιοπρεπούς ανταλλαγής απόψεων και ψηφοφορίας ακόμη και σε επίπεδο διαφωνίας.

Στη δεδομένη στιγμή βρισκόμαστε στην φάση αρχικού βασικού πλάνου, που θα διαδοθεί στην ελληνική κοινότητα για την διεύρυνση της συζήτησης και συλλογής απόψεων και αποδοχής.

Με σκοπό την βελτίωση προτείνουμε τρόπους και κόκκινες γραμμές στα ζητήματα που πιστεύει ο καθένας πως πρέπει να διαμορφωθούν οι συνθήκες από εδώ και πέρα.

Κόκκινες γραμμές και υπόλοιπα σημαντικά σημεία του ΑΡΧΙΚΟΥ ΒΑΣΙΚΟΥ ΠΛΑΝΟΥ

• Το σωματίο να έχει νόμιμο όνομα, π.χ. Ελληνική Ένωση Stratego ή Hellenic Stratego Association.
  • Τα μέλη να είναι μόνο παίκτες stratego και άνω των 18 χρονών.
  • Τα οικονομικά του σωματείου θα είναι διάφανα και ανοιχτά προς όλους με τον ετήσιο ισολογισμό.
    Θα ανακοινώνονται είτε σε ιστοσελίδα είτε και μέσω mails μεταξύ του ΔΣ και θα είναι προσβάσιμα  από όλα τα μέλη.
  • Αναγνώριση του σωματείου από το κράτος(Υπουργείο Παιδείας), Παγκόσμια Ομοσπονδία και European Games Commition ως το κύριο όργανο ανάπτυξης του Stratego στην Ελλάδα.
  • Τα οικονομικά βάρη να μοιράζονται ισόποσα με την ετήσια συνδρομή μελών.
  • Κάθε μέλος, με τακτοποιημένες τις οικονομικές του υποχρεώσεις, έχει δικαίωμα ψήφου και δικαίωμα να θέσει τον εαυτό του υποψήφιο για το ΔΣ.
  • Κύρια ετήσια γενική συνέλευση στον τόπο και ημέρα διεξαγωγής του Πανελληνίου Πρωταθλήματος.
  • Τοποθέτηση κύριου υπεύθυνου ανάπτυξης κατά περιοχές στην Ελλάδα, μετά από έγκριση των μελών. Σε πολλές περιπτώσεις μπορεί να επιμεριστούν οι αρμοδιότητες αναλόγως του πλήθους των διαθέσιμων ατόμων και των δυνατοτήτων-ικανοτήτων τους.
  • Το σωματείο αναλαμβάνει οποιαδήποτε δραστηριότητα stratego, όχι τα μέλη μόνα τους με δική τους πρωτοβουλία. Από την εκάστοτε δραστηριότητα το σωματείο αποφασίζει για τυχόν αμοιβή εκάστοτε μέλους που την πραγματοποίησε.
  • Σύνταξη ενός αξιόλογου αρχικού καταστατικού, το οποίο θα πρέπει να καλύπτει όσο το δυνατόν περισσότερα θέματα προς αποφυγή μελλοντικών προβλημάτων-παρεξηγήσεων, το οποίο θα είναι η αιχμή του δόρατος μας προς τους παίκτες που θα προσκαλέσουμε να γίνουν μέλη.
    Η σύνταξή του μπορεί να βασιστεί σε μεγάλο βαθμό στο καταστατικό που συντάχθηκε από τον σύλλογο της Σκύδρας.
  • Κατάρτιση κανόνων "Ευγενούς Συμπεριφοράς", που θα ακολουθείται από όλα τα μέλη. Η μη τήρηση τους αποτελεί λόγο ποινής ή και διαγραφής για τα ήδη εγγεγραμμένα μέλη και μη αποδοχής σε νέα.
  • Αναζητείται ομαλή μετάβαση αρμοδιοτήτων από την Ελληνική Ομοσπονδία Stratego ή συνεργασία μαζί της στο επίπεδο του νόμιμου και τυπικού.

ΚΙΝΗΣΕΙΣ που θα πρέπει να ακολουθήσουμε:
-              Οικονομική-Λογιστική μελέτη, για την ετήσια οικονομική επιβάρυνση (κατά προσέγγιση)  του σωματείου, υπολογίζοντας την πλήρη λειτουργία του. Υπολογίζεται ως κόστος λειτουργίας και το κόστος που αποσκοπεί στην ανάπτυξη και διάδοση του stratego.
-              Η τωρινή ομάδα εργασίας, θα είναι υπεύθυνη για την κύρια διαμόρφωση του πρώτου καταστατικού.
-              Με το τελικό Αρχικό Βασικό πλάνο, προσεγγίζουμε την ελληνική κοινότητα και μαζεύουμε τα απαιτούμενα (21) άτομα για εγγραφή.
-              Προσπάθεια πρώτης συνέλευσης και δημιουργίας πρώτου επίσημου ΔΣ μέσω εκλογών το ταχύτερο δυνατόν. Πριν την πρώτη συνέλευση θα έχει γίνει η εγγραφή των μελών. Με τη συνέλευση το κάθε μέλος θα μπορεί αν θέλει να τεθεί υποψήφιος του Δ.Σ. και να ψηφίσει για την συγκρότηση του στις εκλογές. Πιθανός στόχος στο επερχόμενο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα.

Συγκεντρωτικά μερικές θεμελιώδεις αρχές:

Α) Αποσκοπεί στην ομαδική και όχι στην ατομική ανάδειξη. Όποιος έχει φιλοδοξίες ατομικής ανάδειξής του μέσα από αυτό ας τις πραγματοποιήσει μόνος του και όχι χρησιμοποιώντας το όνομα ή την θέση του στο σωματείο.

Β) Ο σκοπός είναι συναγωνιστικός και όχι ανταγωνιστικός. Άτομα που κοντράρονται ή βρίζονται εντός παιχνιδιών, αλλά και εκτός (forums, κλπ) σαν να παίζουν για την ζωή τους δεν μας κάνουν.

Γ) Πρέπει να δημιουργηθεί αυστηρός πειθαρχικός κώδικας για να κρατήσουμε υψηλά το επίπεδο του σωματείου.

Δ) Ατομικά οικονομικά οφέλη δεν υπάρχουν, όποιος θέλει να βγάλει λεφτά από αυτό, δεν μας κάνει. 

Πρόχειρη Ομάδα Εργασίας

Η ομάδα εργασίας με ευέλικτο σχήμα μπορεί να διευρυνθεί με την ένταξη του όποιου ενδιαφέρεται να ασχοληθεί σημαντικά σε αυτή τη φάση. Η ομάδα εργασίας δεν δίνει κανένα περισσότερο δικαίωμα σε όποιον συμμετέχει, παρά μόνο την άμεση συνεργασία στην παρούσα φάση. Στη συνέχεια όλοι θα έχουν τα ίδια δικαιώματα μέσω της ιδιότητας του μέλους του νέου φορέα.

Ομάδα εργασίας έως 18/03/2016:
Αδαμάκης Γρηγόρης 
Γεωργακόπουλος Σπύρος
Πετρουλάκης Γιώργος
Βλαστός Χρήστος
Τρυπαναγνωστόπουλος Γιώργος
Χιώτης Άρης

Όλα τα παραπάνω είναι ενδεικτικά και προς διαμόρφωση από όλους, μέχρι να φτάσουμε στην τελική φάση.

Αναμένεται με χαρά η δική σας άποψη και αποδοχή ή μη στην συγκεκριμένη προσπάθεια.

• KARAISKAKIS and Aris1970 like this

#956 SEKERTZISS

SEKERTZISS

Sergeant

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 419 posts
  • Coat of arms
  • Platinum General

Posted 18 March 2016 - 10:12 PM

Sekertzis  γραφει με πρασινα γραμματα

Όπως βλέπεις κύριε Dalle and Karaiskakis είμαι και οικολόγος

Εντός των ημερών θα αποσταλεί σε όλη την ελληνική κοινότητα stratego το παρακάτω κείμενο για διαβούλευση, κατά πάσα πιθανότητα μέσω stratego.com σε συγκεκριμένο χώρο ώστε να γίνει παράθεση απόψεων.

Δεν υπάρχει καμία διάθεση διαμάχης, αντίθετα μόνο διαλόγου για την βελτίωση της κατάστασης. Δεν υπάρχει καμία διάθεση προσωπικής επίθεσης από κανέναν μας όσο κι αν γράφονται ανακρίβειες. Το κείμενο βγαίνει νωρίτερα για αποφυγή παρεξηγήσεων.

@Να μας πεις για ανακρίβειες ..η μόνη ανακρίβεια είναι ότι δεν είσαι μέντιουμ.
Σκοπός: Βελτίωση της οργάνωσης του Stratego στην Ελλάδα
 @Σκοπός είναι να γίνεις πρόεδρος με λεφτά άλλου

Αυτή τη στιγμή υφίσταται το μη κερδοσκοπικό σωματείο Ελληνική Ομοσπονδία Stratego, που πρεσβεύει το οργανωμένο κομμάτι του Stratego στην Ελλάδα.

Προβληματισμοί

·             Άσχημη οικονομική κατάσταση ΕΟS, με κίνδυνο διακοπής λειτουργίας της.

·             @Αν ξαναγράψεις ότι υπάρχει άσχημη οικονομική κατάσταση με κίνδυνο διακοπής λειτουργίας θα βρεθείς προ εκπλήξεως .

·             Μη νόμιμο όνομα Ελληνικής Ομοσπονδίας Stratego, με κίνδυνο καταγγελίας της.

·             @Λες ότι ο Άρειος πάγος έκανε παράνομα έκδοση ονόματος ? 

·            

·             Αδυναμία συλλογικότητας - συμμετοχικότητας καθώς η δυνατότητα μέλους με πλήρη δικαιώματα υπάρχει μόνο για τους κατοίκους Θεσσαλονίκης σύμφωνα με το υπάρχον καταστατικό.

@Αυτό δεν σε αφορά

·             Εκ του τελευταίου, 1. Αδυναμία παρακολούθησης και πλήρη άγνοια οικονομικών δραστηριοτήτων του σωματίου, 2. Αδύνατη η επίσημη δυνατότητα συλλογικής απόφασης και αναδιάρθρωσης του Δ.Σ., 3. Αδύνατη η επίσημη οικονομική συνδρομή προς την ΕΟS, 4. Άγνοια για τα μέλη και την ιδιότητα που απαρτίζουν την ΕΟS. @Αυτό δεν σε αφορά αφού δεν έδωσες ποτέ ούτε ένα ευρώ όπως και κανένας αλλά πήρες δωρεάν τα πάντα .

Τα οικονομικά της ΕΟS σύμφωνα με συνεχείς δηλώσεις του Στ.Σεκερτζή(προέδρου της ΕΟS) είναι σε άσχημη κατάσταση. Ο Σεκερτζής πρότεινε την έναρξη συζήτησης στο τουρνουά της Πάτρας μεταξύ του Γρηγόρη Αδαμάκη(KARAISKAKIS), Γιώργου Πετρουλάκη(gpet0) και Γιώργου Τρυπαναγνωστόπουλου(dalee) για την εύρεση λύσης καθώς δεν θα ερχόταν ο ίδιος στο τουρνουά. Εισαι απόλυτα εκτός θέματος η λέτε ψέματα με κύριο Γρηγόρη για δικό σας όφελος.Και ποιος είσαι εσύ και με πιο δικαίωμα με πήρες τηλέφωνο να μου πεις ότι θα παίρνω άδεια από το ΔΣ για να κάνω σεμινάρια και τουρνουά σε Θεσσαλονίκη .  Από την συζήτηση δημιουργήθηκε μια πρόχειρη ομάδας εργασίας που θα έφτιαχνε ένα πλάνο λύσεων σε σύντομο χρονικό διάστημα. Το πλάνο λύσεων παρουσιάστηκε τηλεφωνικά στον Σεκερτζή, ώστε να ενταχθεί και αφού δοθούν και οι δικές του απόψεις να αρχίσει να διαδίδεται στην ελληνική κοινότητα και να διευρυνθεί η συζήτηση και συμμετοχικότητα @Εδω με πήρατε τηλέφωνο και μου είπατε θα κάνουμε αυτό , πας σπίτι σου αν και σε θέλουμε όλοι αλλά όχι ενεργά επειδή όλοι έχουν πρόβλημα μαζί σου .Βασικά άλλα είπε ο ένας άλλα ο άλλος με μπερδέψατε τι σχέδιο είναι αυτό ? άλλα ο Πρόεδρος άλλα ο αντιπρόεδρος  συντονιστείτε…..

Ο Σεκερτζής όμως παρουσιάστηκε τελικά αρνητικός και εν μέρη πολέμιος σε κάθε τέτοια κίνηση.

@ Κοίτα όταν και εσύ αγωνίζεσαι 8 χρόνια για κάτι και έρθει ένα τύπος όπως εσύ και σου πει ε ποιος είσαι εσύ .? φεύγεις μας παραδίνεις και φεύγεις τότε να να δούμε αν είσαι πολέμιος .άσε που ότι γράφεις είναι  σενάριο για το  Χόλλυγουντ .

Από πλευράς της ομάδας εργασίας όμως θεωρείται σημαντικότατη η συμμετοχή του και σε όποια φάση θεωρήσει πως μπορεί να ενταχθεί θα είναι ευπρόσδεκτος, εφόσον δεν ξεπεραστούν τα όρια της αξιοπρεπούς ανταλλαγής απόψεων και ψηφοφορίας ακόμη και σε επίπεδο διαφωνίας.@εδω όπως σου εξήγησα θα μας δουν στο CNN.

Στη δεδομένη στιγμή βρισκόμαστε στην φάση αρχικού βασικού πλάνου, που θα διαδοθεί στην ελληνική κοινότητα για την διεύρυνση της συζήτησης και συλλογής απόψεων και αποδοχής.

Με σκοπό την βελτίωση προτείνουμε τρόπους και κόκκινες γραμμές στα ζητήματα που πιστεύει ο καθένας πως πρέπει να διαμορφωθούν οι συνθήκες από εδώ και πέρα.

Κόκκινες γραμμές και υπόλοιπα σημαντικά σημεία του ΑΡΧΙΚΟΥ ΒΑΣΙΚΟΥ ΠΛΑΝΟΥ

·             Το σωματίο να έχει νόμιμο όνομα, π.χ. Ελληνική Ένωση Stratego ή Hellenic Stratego Association.

·             Τα μέλη να είναι μόνο παίκτες stratego και άνω των 18 χρονών.

·             Τα οικονομικά του σωματείου θα είναι διάφανα και ανοιχτά προς όλους με τον ετήσιο ισολογισμό.
Θα ανακοινώνονται είτε σε ιστοσελίδα είτε και μέσω mails μεταξύ του ΔΣ και θα είναι προσβάσιμα  από όλα τα μέλη.

·             Αναγνώριση του σωματείου από το κράτος(Υπουργείο Παιδείας), Παγκόσμια Ομοσπονδία και European GamesCommition ως το κύριο όργανο ανάπτυξης του Stratego στην Ελλάδα. @εδω κρίμα θα είμαι μπροστά σας και θα πρέπει να δω σεμινάρια σε παιδιά και θα δούμε αν πάρεις έγκριση από EGC αφού εγώ είμαι υπεύθυνος για Ελλάδα

·             Τα οικονομικά βάρη να μοιράζονται ισόποσα με την ετήσια συνδρομή μελών.

·             Κάθε μέλος, με τακτοποιημένες τις οικονομικές του υποχρεώσεις, έχει δικαίωμα ψήφου και δικαίωμα να θέσει τον εαυτό του υποψήφιο για το ΔΣ.

·             Κύρια ετήσια γενική συνέλευση στον τόπο και ημέρα διεξαγωγής του Πανελληνίου Πρωταθλήματος.@εδω θα υπάρχει Πανελλήνιο Πρωτάθλημα βρες κάτι άλλο.

·             Τοποθέτηση κύριου υπεύθυνου ανάπτυξης κατά περιοχές στην Ελλάδα, μετά από έγκριση των μελών. Σε πολλές περιπτώσεις μπορεί να επιμεριστούν οι αρμοδιότητες αναλόγως του πλήθους των διαθέσιμων ατόμων και των δυνατοτήτων-ικανοτήτων τους.

·             Το σωματείο αναλαμβάνει οποιαδήποτε δραστηριότητα stratego, όχι τα μέλη μόνα τους με δική τους πρωτοβουλία. @εδω είναι που μου είπατε ότι θα με αφήνετε να κάνω σεμινάρια σας ευχαριστώ ρε παιδιά .Από την εκάστοτε δραστηριότητα το σωματείο αποφασίζει για τυχόν αμοιβή εκάστοτε μέλους που την πραγματοποίησε.

·             Σύνταξη ενός αξιόλογου αρχικού καταστατικού, το οποίο θα πρέπει να καλύπτει όσο το δυνατόν περισσότερα θέματα προς αποφυγή μελλοντικών προβλημάτων-παρεξηγήσεων, το οποίο θα είναι η αιχμή του δόρατος μας προς τους παίκτες που θα προσκαλέσουμε να γίνουν μέλη.
Η σύνταξή του μπορεί να βασιστεί σε μεγάλο βαθμό στο καταστατικό που συντάχθηκε από τον σύλλογο της Σκύδρας.

·             Κατάρτιση κανόνων "Ευγενούς Συμπεριφοράς", που θα ακολουθείται από όλα τα μέλη. Η μη τήρηση τους αποτελεί λόγο ποινής ή και διαγραφής για τα ήδη εγγεγραμμένα μέλη και μη αποδοχής σε νέα.

·             Αναζητείται ομαλή μετάβαση αρμοδιοτήτων από την Ελληνική Ομοσπονδία Stratego ή συνεργασία μαζί της στο επίπεδο του νόμιμου και τυπικού.@ καλά εδω να παρακαλάτε να πεθάνω κανένα τροχαίο μάλλον είναι πιο εφικτό να πάτε σε καμιά μάγισσα να κάνετε κανένα μαγικό να πέσει ένα αυτοκίνητο πάνω μου.. άλλα σας παρακαλώ να είναι κανένα καλό να έχω καλή κηδεία.. σκέψου να με χτυπήσει κανένα μοντέλο 1994  .Ξέχασε  το δεν θα γίνει τίποτα μόνο όνειρα ΚΑΜΙΑ ΜΕΤΑΒΑΣΗ . 

ΚΙΝΗΣΕΙΣ που θα πρέπει να ακολουθήσουμε:
-              Οικονομική-Λογιστική μελέτη, για την ετήσια οικονομική επιβάρυνση (κατά προσέγγιση)  του σωματείου, υπολογίζοντας την πλήρη λειτουργία του. Υπολογίζεται ως κόστος λειτουργίας και το κόστος που αποσκοπεί στην ανάπτυξη και διάδοση του stratego.
-              Η τωρινή ομάδα εργασίας, θα είναι υπεύθυνη για την κύρια διαμόρφωση του πρώτου καταστατικού.
-              Με το τελικό Αρχικό Βασικό πλάνο, προσεγγίζουμε την ελληνική κοινότητα και μαζεύουμε τα απαιτούμενα (21) άτομα για εγγραφή.
-              Προσπάθεια πρώτης συνέλευσης και δημιουργίας πρώτου επίσημου ΔΣ μέσω εκλογών το ταχύτερο δυνατόν. Πριν την πρώτη συνέλευση θα έχει γίνει η εγγραφή των μελών. Με τη συνέλευση το κάθε μέλος θα μπορεί αν θέλει να τεθεί υποψήφιος του Δ.Σ. και να ψηφίσει για την συγκρότηση του στις εκλογές. Πιθανός στόχος στο επερχόμενο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα
.@ Βρες άλλη ονομασία εδώ

Συγκεντρωτικά μερικές θεμελιώδεις αρχές:

Α) Αποσκοπεί στην ομαδική και όχι στην ατομική ανάδειξη. Όποιος έχει φιλοδοξίες ατομικής ανάδειξής του μέσα από αυτό ας τις πραγματοποιήσει μόνος του και όχι χρησιμοποιώντας το όνομα ή την θέση του στο σωματείο.  @ Μας έπεισες ότι δεν είναι για ατομική ανάδειξη..... σε πίστεψαν όλοι.

Β) Ο σκοπός είναι συναγωνιστικός και όχι ανταγωνιστικός. Άτομα που κοντράρονται ή βρίζονται εντός παιχνιδιών, αλλά και εκτός (forums, κλπ) σαν να παίζουν για την ζωή τους δεν μας κάνουν.@ είσαι ωραίος μια που έβαλες το θέμα έχω κάτι …λίγο υπομονή όπως έλεγε ο Ναπολέων.

Γ) Πρέπει να δημιουργηθεί αυστηρός πειθαρχικός κώδικας για να κρατήσουμε υψηλά το επίπεδο του σωματείου.@ σίγουρα εδώ να βάλετε πρόστιμο να μαζέψετε λεφτά όπως είπες ότι κάνει ο Σεκερτζής είδες μάζεψα τόσα που δεν ξέρω τι να αγοράσω σπίτι με πισίνα η  καμιά ferrari.

Δ) Ατομικά οικονομικά οφέλη δεν υπάρχουν, όποιος θέλει να βγάλει λεφτά από αυτό, δεν μας κάνει. 

Πρόχειρη Ομάδα Εργασίας

Η ομάδα εργασίας με ευέλικτο σχήμα μπορεί να διευρυνθεί με την ένταξη του όποιου ενδιαφέρεται να ασχοληθεί σημαντικά σε αυτή τη φάση. Η ομάδα εργασίας δεν δίνει κανένα περισσότερο δικαίωμα σε όποιον συμμετέχει, παρά μόνο την άμεση συνεργασία στην παρούσα φάση. Στη συνέχεια όλοι θα έχουν τα ίδια δικαιώματα μέσω της ιδιότητας του μέλους του νέου φορέα.

Ομάδα εργασίας έως 18/03/2016:Αδαμάκης Γρηγόρης Γεωργακόπουλος ΣπύροςΠετρουλάκης ΓιώργοςΒλαστός ΧρήστοςΤρυπαναγνωστόπουλος ΓιώργοςΧιώτης Άρης

Όλα τα παραπάνω είναι ενδεικτικά και προς διαμόρφωση από όλους, μέχρι να φτάσουμε στην τελική φάση.

Αναμένεται με χαρά η δική σας άποψη και αποδοχή ή μη στην συγκεκριμένη προσπάθεια.

@ εδω τώρα  μας λες ότι η ομάδα είναι αυτή που δεν θέλουν να έχουν καμιά σχέση μαζί μου άλλα με θεωρούν όπως ξανά λέτε αναγκαίο κακό .

Να ενημερώσω εσένα Dalee  και Karaiskais  οι  υπόλοιποι είναι αθώοι επειδή τους αραδιάσατε ένα κάρο ψέματα ,φυσικά θα υπάρχουν ευθύνες για ότι γίνει για όλους μας. Ο πόλεμος που ξεκινάτε εναντίον μου θα έχει απώλειες και από δυο πλευρές αλλά στο τέλος  Dalle Karaiskakis  θα παίζεται μεταξύ σας Αθήνα vs Πάτρα  λέω για τους δυο σας .

Με ψέματα χωρίς να συμμετέχω σε καμιά δημοκρατική ομιλία-διάλογο προσπαθείτε να με εξοντώσετε για κάτι που ξεκίνησα εγώ στην Ελλάδα μαζί με Γκαρο.

Λοιπόν να σας πω ότι η ιστορία έχει γράψει ακόμα και το τέλος απλά δεν το καταλάβατε.

Edited by SEKERTZISS, 26 April 2017 - 04:31 PM.

#957 kostas2506

kostas2506

Miner

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 247 posts
  • Coat of arms
  • Gold Captain

Posted 18 March 2016 - 11:17 PM

Στάυρο πόλεμος γίνεται μόνο στο πεδίο μάχης του παιχνιδιού πουθενά αλλού! .

Ο καθένας διαλέγει και ακολουθεί τον δρόμο που θέλει , πιστεύω πως αφού κανένας δεν επιδιώκει υλικό όφελος δεν υπάρχει και λόγος έντασης , το παιχνίδι ανάβει τα αίματα αλλα μιλάμε πάντα για ένα παιχνίδι που ναι μας απορροφά και καθόμαστε με τις ώρες και παίζουμε αλλα στην τελική είναι ένα απλό επιτραπέζιο παιχνίδι.

Και κάτι τελευταίο ο γρηγόρης είναι άνθρωπος με αξία εσύ πιστεύω το γνωρίζεις αυτό και είναι κρίμα σε ανθρώπους 50 χρονων να λέγονται υπονοούμενα και άσχημα λόγια δηλαδή μέχρι χθές φίλοι και σήμερα εχθρόι γίνονται αυτά τα πράγματα?.

#958 gatos13

gatos13

Bomb

• Members
  • PipPipPip
  • 73 posts
  • Coat of arms
  • Gold Captain

Posted 18 March 2016 - 11:19 PM

milame oti exete 3efygei oloi poly asxhma......

• ICanMakeULOSE, pasxalistz, B.E.M. HCS and 1 other like this

#959 SEKERTZISS

SEKERTZISS

Sergeant

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 419 posts
  • Coat of arms
  • Platinum General

Posted 18 March 2016 - 11:37 PM

Στάυρο πόλεμος γίνεται μόνο στο πεδίο μάχης του παιχνιδιού πουθενά αλλού! .

Ο καθένας διαλέγει και ακολουθεί τον δρόμο που θέλει , πιστεύω πως αφού κανένας δεν επιδιώκει υλικό όφελος δεν υπάρχει και λόγος έντασης , το παιχνίδι ανάβει τα αίματα αλλα μιλάμε πάντα για ένα παιχνίδι που ναι μας απορροφά και καθόμαστε με τις ώρες και παίζουμε αλλα στην τελική είναι ένα απλό επιτραπέζιο παιχνίδι.

Και κάτι τελευταίο ο γρηγόρης είναι άνθρωπος με αξία εσύ πιστεύω το γνωρίζεις αυτό και είναι κρίμα σε ανθρώπους 50 χρονων να λέγονται υπονοούμενα και άσχημα λόγια δηλαδή μέχρι χθές φίλοι και σήμερα εχθρόι γίνονται αυτά τα πράγματα?.

Η Εξουσία που θέλουν φυσικά το έχω ξανά πει δεν υπάρχει .

Άρα δεν θα πετυχουν τίποτα , η εξουσία που ονειρεύονται   θα τους καταστρέψει και γρήγορα .

Όσο λες για μένα το τι λέω, να κάνεις μια ανάλυση σε όλο το κείμενο και θα καταλάβεις το νόημα Κώστα φίλε μου. Να το δεις αντικειμενικά όχι επειδή ο Καραϊσκάκης είναι φίλος σου  .

Edited by SEKERTZISS, 26 April 2017 - 04:33 PM.

#960 stamen feson

stamen feson

Bomb

• Members
  • PipPipPip
  • 44 posts
  • Coat of arms
  • Gold Sergeant

Posted 19 March 2016 - 12:24 AM

Εκεί στην Αμερική άκουσα κάποτε μια ωραία παροιμία. Θα την μοιραστώ αν και φοβάμαι ότι δεν υπάρχει λόγος: What Susie says of Sally, says more of Susie than of Sally

• Aris1970, MIMIS69 and pasxalistz like this

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users