Jump to content

Photo

ΓΑΛΑΝΟΛΕΥΚΑ ΝΕΑ η εφημερίδα μας

• Please log in to reply
2104 replies to this topic

#61 KARAISKAKIS

KARAISKAKIS

General

• WC Online Team
  • 2,473 posts
  • Coat of arms
  • Platinum Marshal

Posted 17 July 2014 - 07:00 AM

Θα ηθελα να γινει μια ενημερωση στα ελληνικα σχετικα με τους τροπους φωτογραφισης.

Καποιοι απο τους συμμετεχοντες (οπως εγω)ισως να μην γνωριζουν το τροπο.

Ποιο προγραμμα ειναι ευκολο και αξιοπιστο?

Εγω χρησιμοποιω ενα εργαλειο απο το google chrome για την φωτογραφηση (ExtensionAwesome Screenshot: Capture & Annotate)

Μετα τη ληψη της εικονας και την αποθηκευση στην επιφανεια εργασιας χρησιμοποιω το προγραμμα http://imgur.com προκειμενου να ανεβασω την εικονα στο διαδυκτιο και δινοντας το direct link στο post εχω ολοκληρωσει την διαδικασια.Ολα ειναι δωρεαν αλλα χρειαζεται εξασκηση. Σιγουρα καποιος απο τους φιλους σας μπορει να βοηθησει αμα δεν τα καταφερνεται μονοι σας

#62 cflag

cflag

Lieutenant

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 730 posts
  • Coat of arms
  • Platinum Scout

Posted 17 July 2014 - 11:12 AM

Οντως το προγραμμα ληψης ειναι πολυ απλο και λειτουργικο.

Το προγραμμα ανεβασματος θελει εξασκηση...

Ευχαριστω

#63 Aris1970

Aris1970

Colonel

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1,713 posts
  • Coat of arms
  • Platinum Spy

Posted 17 July 2014 - 12:44 PM

Οντως το προγραμμα ληψης ειναι πολυ απλο και λειτουργικο.

Το προγραμμα ανεβασματος θελει εξασκηση...

Ευχαριστω

Χρήστο,  και εγώ αυτά  χρησιμοποιώ  και το το πρόγραμμα http://imgur.com  όπως  Ο Καραϊσκάκης

Όμως για να τραβήξει - αποθηκεύσει κάποιος  screenshots ο ευκολότερος  τρόπος (πρακτικά-γρηγορότερα)  είναι με το εργαλείο αποκόμματος 

το εργαλείο αποκόμματος είναι συνήθως στην έναρξη (πατήστε την έναρξη) και καρφιτσώστε το να είναι μόνιμα στην γραμμή εργασιών σας (είναι η κάτω η γραμμή στον υπολογιστή )

• cflag likes this

#64 Dekaeneas-Spy

Dekaeneas-Spy

Major

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1,391 posts
  • Coat of arms
  • Platinum Marshal

Posted 17 July 2014 - 02:55 PM

Παρακαλω το εκδοτη της Γαλανολευκα Νεα στο επομενο φυλλο να εχει δωρο ενα cd παρουσιασης για το πως παιρνουμε screenshot και πως γινεται βημα-βημα η εγγραφη βιντεο ενος αγωνα.

Αυτο θα ανεβασει τις πωλησεις στα υψη.

Κανε και καμια προσφορα ρε τσιγγουνη να βγαλεις καμια δεκαρα.

• Aris1970 and cflag like this

#65 Aris1970

Aris1970

Colonel

• Members
  • 1,713 posts
  • Coat of arms
  • Platinum Spy

Posted 19 July 2014 - 11:43 AM

ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ  ΜΕ ΤΟΝ :

ΠΡΟΕΔΡΟ  ΣΕΚΕΡΤΖΗ   ΣΤΑΥΡΟ   

​στο επόμενο φύλλο της   ΓΑΛΑΝΌΛΕΥΚΑ  ΝΕΑ 

• Dekaeneas-Spy likes this

#66 Aris1970

Aris1970

Colonel

• Members
  • 1,713 posts
  • Coat of arms
  • Platinum Spy

Posted 19 July 2014 - 02:02 PM

Ερωτηματολόγιο 

Όνομα λογαριασμού :  SEKERTZISS

Όνομα :     ΣΕΚΕΡΤΖΗΣ ΣΤΑΥΡΟΣ

Μίλησε  μας  λίγο για τον εαυτό  σου : (προαιρετικά
ΕΙΜΑΙ 41 ΧΡ ΤΟΠΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ, ΑΓΑΜΟΣ ,ΕΜΠΟΡΟΣ, ΧΟΜΠΙI ΠΑΙΖΩ AIRSOFT ,STRATEGO.

1. Ποια είναι η σχέση σου με το stratego  ?
Το STRATEGO ειναι το παιχνιδι που εχω αφιερωσει χιλιαδες ωρες απο την ζωη μου ,αρα ειναι κατι που αγαπαω πραγματικα

2. Έχεις κάνει κάποια προετοιμασία εν όψει των αγώνων του  1stEΠΟS (setup ,  στρατηγική που θα ακολουθήσεις , κ.τ.λ. )  ?

Οχι απλως παιζω σχεδον καθε μερα

3.Είσαι έτοιμος να αντιμετωπίσεις τους αντιπάλους σου στο πεδίο της μάχης
  ?
Ειμαι ετοιμος για ολους ξερω πως παιζει ο καθενας και αναλογα θα τον αντιμετωπίσω

4. Ποιος είναι ο στόχος σου (αγωνιστικά) σε αυτό το  1stEΠΟ ( πρόκριση στην β’ φάση, τελική 4αδα ,)  ?

Παντα υπαρχουν εκπληξεις, θα προσπαθήσω να φτασω στους 4 .Eξαλλου εχω παει 2 φορες τελικο σε αλλο site που ειχε τα μεγαθηρια τοτε.Εχω μια  εμπειρια.

5. Ποια πιστεύεις ότι θα είναι η  4αδα που θα προκριθεί από τους 2 ομίλους (4αδα  Α’ ΟΜΙΛΟΥ , 4αδα  Β’ ΟΜΙΛΟΥ )  ?   Ποια πιστεύεις ότι θα είναι η  τελική 4αδα του  1stEΠΟ ?
Α ΟΜΙΛΟΣ = GKAROS  SPYROS ARIS   KARAISKAKIS 50%   KOSTAS2506 50%

B ΟΜΙΛΟΣ =SEKERTZISS, CFLAG, DEKANEAS-SPY,  ZOOGRAFOS    ΤΑ ΑΛΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΤΑ ΞΕΡΩ

6. Ποιος παίκτης πιστεύεις θα είναι η έκπληξη του 1stEΠΟ και θα καταταχτεί πολύ ψηλότερα από το αγωνιστικό επίπεδο που θεωρητικά βρίσκεται σήμερα ?
 ΜΑΛΛΟΝ - Kambia ,ΚΝΙGΗΤ77

7. Υπάρχουν παίκτες που δεν συμμετέχουν στο 1stEΠΟ και η απουσία τους είναι αισθητή  ?
 O   VOITHIA

8. Πιστεύεις ότι η παρουσίαση των πρωταγωνιστών του 1st EΠΟS (μέσω του ερωτηματολόγιου ) συμβάλει στην περαιτέρω γνωριμία μεταξύ των παικτών  ?
NAI ΘΑ ΕΛΕΓΑ    ΑΝ ΚΑΙ ΕΓΩ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ISF EGC ΜΑΣ ΕΝΔΙΑΦΈΡΕΙ LIVE  ΓΝΩΡΙΜΙΕΣ ΚΑΙ ΑΝΑΠΤΥΞΕΙ ΤΟΥ STRATEGO

9. Τι θα ήθελες να ευχηθείς και να ζητήσεις από τους συμμετέχοντες στο 1stEΠΟS ?

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΝΕΥΡΑ ΚΑΙ........

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΠΩΣ ΣΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΘΑ ΦΙΛΟΞΕΝΉΣΕΙ ΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ STRATEGO Η ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΠΟΛΛΕΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ ΑΠΟ ΕΛΛΗΝΕΣ.ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΜΕ ΣΤΕΝΑΧΩΡΕΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ. ΕΛΠΙΖΩ ΠΩΣ ΟΛΟΙ  ΘΑ ΒΡΕΙΤΕ ΛΥΣΕΙΣ ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΣΤΕ ΠΑΡΩΝ

ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑΣ    ΣΕΚΕΡΤΖΗΣ ΣΤΑΥΡΟΣ    

• gkaros, Kambia and cflag like this

#67 KARAISKAKIS

KARAISKAKIS

General

• WC Online Team
  • 2,473 posts
  • Coat of arms
  • Platinum Marshal

Posted 19 July 2014 - 06:47 PM

Ερωτηματολόγιο 

Όνομα λογαριασμού :  KARAISKAKIS

Delete

• gkaros, Aris1970, Kambia and 1 other like this

#68 Aris1970

Aris1970

Colonel

• Members
  • 1,713 posts
  • Coat of arms
  • Platinum Spy

Posted 19 July 2014 - 11:21 PM

Σκοπός μας είναι να γνωριστούμε καλύτερα μεταξύ μας όλοι οι Έλληνες παίκτες ώστε να ζήσουμε ένα όμορφο πρωτάθλημα .

Για αυτόν τον σκοπό θα θέσουμε ένα ερωτηματολογιο , το οποίο θα πρέπει να το απαντήσετε όλοι σας !!!

Ερωτηματολόγιο 

Όνομα λογαριασμού :

Όνομα :

2. Έχεις κάνει κάποια προετοιμασία εν όψει των αγώνων του  1stEΠΟS (setup ,  στρατηγική που θα ακολουθήσεις , κ.τ.λ. )  ?

3.Είσαι έτοιμος να αντιμετωπίσεις τους αντιπάλους σου στο πεδίο της μάχης  ?

4. Ποιος είναι ο στόχος σου (αγωνιστικά) σε αυτό το  1stEΠΟ ( πρόκριση στην β’ φάση, τελική 4αδα ,)  ?

5. Ποια πιστεύεις ότι θα είναι η  4αδα που θα προκριθεί από τους 2 ομίλους (4αδα  Α’ ΟΜΙΛΟΥ , 4αδα  Β’ ΟΜΙΛΟΥ )  ?   Ποια πιστεύεις ότι θα είναι η  τελική 4αδα του  1stEΠΟ ?

6. Ποιος παίκτης πιστεύεις θα είναι η έκπληξη του 1stEΠΟ και θα καταταχτεί πολύ ψηλότερα από το αγωνιστικό επίπεδο που θεωρητικά βρίσκεται σήμερα ?

7. Υπάρχουν παίκτες που δεν συμμετέχουν στο 1stEΠΟ και η απουσία τους είναι αισθητή  ?

8. Πιστεύεις ότι η παρουσίαση των πρωταγωνιστών του 1st EΠΟS (μέσω του ερωτηματολόγιου ) συμβάλει στην περαιτέρω γνωριμία μεταξύ των παικτών  ?

9. Τι θα ήθελες να ευχηθείς
 και να ζητήσεις από τους συμμετέχοντες στο 1stEΠΟS ?

#69 Aris1970

Aris1970

Colonel

• Members
  • 1,713 posts
  • Coat of arms
  • Platinum Spy

Posted 20 July 2014 - 03:23 PM

Ερωτηματολόγιο 

Όνομα λογαριασμού : Aris1970

Όνομα :   ΑΡΗΣ  

Είμαι  44 χρονών (δυστυχώς θα είμαι σε 3 μήνες) από την Σκύδρα , παντρεμένος  και έχω μια κόρη  και ένα αγοράκι . Το επάγγελμα μου είναι έμπορος κοσμημάτων , έχω σπουδάσει Διοίκηση Επιχειρήσεων , κοσμηματοποιός και παρεμφερή με το επάγγελμα μου . Εκτός  του  stratego δεν έχω κανένα χόμπι κ.τ.λ. (άλλωστε δεν υπάρχει χρόνος ούτε για να σκεφτώ κάτι άλλο ) .

1. Ποια είναι η σχέση σου με  stratego?                                                                                                          Έπαιζα από μικρό παιδί την δεκαετία του 70’ , το ξαναθυμήθηκα 2 φορές την πρώτη στα 25 μου και την δεύτερη στα  40 . Γνώριζα μόνο το επιτραπέζιο !!!  Το  online το  γνώρισα  εδώ στο  stratego.com   πριν ενάμισι χρόνο . Αυτή την  στιγμή όλο αυτό που ζω σχετικά με το  stratego για   μένα είναι ΤΡΟΠΟΣ  ΖΩΗΣ  !!!   Το  stratego , το  stratego.com ,  η  onlineEOS , το  1stEΠOS , η ΓΑΛΑΝΟΛΕΥΚΑ ΝΕΑ , εσείς οι Έλληνες παίκτες stratego ……   όλα αυτά είναι για εμένα ΤΡΟΠΟΣ  ΖΩΗΣ !!!

Σε αυτή την ερώτηση για να απαντήσω όπως θέλω και να σας εξηγήσω την προετοιμασία που κάνω θα πρέπει να γράψω πάνω από μια σελίδα (θα σας κουράσω)  . Σε επόμενη
post μου θα  αναφερθώ αναλυτικά, τώρα εν συντομία σας λέω  ότι η προετοιμασία μου έχει να κάνει κυρίως με ένα πρόγραμμα που έχω κάνει στον υπολογιστή και σχεδιάζω τον τρόπο παιξίματος μου , δίνω βαρύτητα  στα   setup  που θα χρησιμοποιήσω  στους αγώνες  του πρωταθλήματος (1stEΠOS) . Η αλήθεια είναι ότι έχω ήδη αποφασίσει τα  setup και γενικότερα την στρατηγική που θα ακολουθησω στα πρώτα 6 από τα 7 παιχνίδια της  Α φάσης του  1stEΠOS .

Όπως ανέφερα παραπάνω είμαι πανέτοιμος , εκτός από το ματς  
Aris1970 vs. KARAISKAKIS , γι αυτό το ματς δεν έχω ακόμη προετοιμαστεί (ο Γρηγόρης τα γνωρίζει αυτά εξάλλου τα λέμε καθημερινά στο τηλέφωνο) .

Ελπίζω να μπω 8 αδα !!!

A ΟΜΙΛΟΣ  :  GKAROS , SPYROS , KARAISKAKIS , ARIS  (και ο Kostas  έχει κάποιες πιθανότητες να κλέψει μια θέση , ίσως τη δική μου).

Β ΟΜΙΛΟΣ  :  SEKERTZISS , ZOOGRAFOS , για τις επόμενες 2 θέσεις όλα είναι πιθανά , βλέπω σφαγή μεταξύ των : Dekaeneas-spy  , cflag,  knight77 , gorgsari ,  jhon1974 .

Τελική 4αδα του  1stEΠΟ ? ατυχής ερώτηση του εκδότη !!!

knight77    και    gorgsari  

gpeto   και   vohtheia  (είναι δική τους επιλογή !!!  η απουσία τους είναι αισθητή ως Ελληνική κοινότητα ως Αris δεν μου είναι αισθητή διότι δεν  τους γνωρίζω).

Εάν δεν ήμουν σίγουρος δεν θα έμπαινα και στην διαδικασία να το συντάξω !!! Λίγο πριν το δημοσιεύσω άλλαξα τη λέξη ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ  με την λέξη ΟΝΟΜΑ , βλέπω όμως ότι μέχρι στιγμής όλοι γράφουν το ονοματεπώνυμο τους , για μένα αυτό σημαίνει πολλά !!!

Πιστεύω στην ανταπόκριση σας !!!

9. Τι θα ήθελες να ευχηθείς και να ζητήσεις από τους συμμετέχοντες στο 1stEΠΟS ?

Θα επαναλάβω την ευχή που έκανα στην πρεμιέρα της  ΓΑΛΑΝΟΛΕΥΚΑ  ΝΕΑ  :

Ο  λόγος που αποφασίσαμε να διοργανώσουμε το 1 st Ε.Π.Ο.S.  ήταν  γιατί θέλαμε να γνωρίζουμε τους κορυφαίους (καλύτερους)  Έλληνες παίκτες . Αν αυτός ο αρχικός μας σκοπός τη διοργάνωσης  του 1st ΕΠΟ έρθει σε δεύτερη μοίρα και  αν όλοι οι Έλληνες  παίκτες δούμε αυτό το 1 st Ε.Π.Ο.S.   ως μια ευκαιρία να γνωριστούμε καλύτερα να είστε σίγουροι ότι θα ζήσουμε πραγματικά ένα όμορφο πρωτάθλημα και θα είμαστε όλοι πρωταθλητές ανεξαρτήτως της τελικής κατάταξης.

Το εύχομαι ολόψυχα !!!

Aris

Επίσης θα ήθελα να επαναλάβω τα λόγια του (KARAISKAKIS) :  “O βασικος μου στοχος ειναι αυτο το πρωταθλημα το οποιο σημειωτέον ειναι το πρωτο εθνικο πρωταθλημα στο διαδυκτιο

να εχει οσο το δυνατον μεγαλυτερη επιτυχια . Προκειται για πρωτοποριακη προσπαθεια και ολοι πρεπει να συμβαλουν με τον τροπο τους να εχει επιτυχια. Μην ξεχνατε οτι τα ματια των ξενων θα ειναι στραμενα πανω μας. “

• KARAISKAKIS, gkaros, Kambia and 3 others like this

#70 Dekaeneas-Spy

Dekaeneas-Spy

Major

• Members
  • 1,391 posts
  • Coat of arms
  • Platinum Marshal

Posted 20 July 2014 - 05:41 PM

Ερωτηματολόγιο 

Όνομα λογαριασμού : Dekaeneas-Spy

Όνομα :   Xρήστος Βοργιάδης

Είμαι από την όμορφη Βέροια και κοντεύω τα 40.

Είμαι παντρεμένος  και έχω ένα αγόρι 9 ετών(παίζει stratego από τα 6 χρονια του στο διαδυκτιο και συγκεκριμένα στη Metaforge). Το επάγγελμα μου είναι αγρότης(καλλιεργεια νεκταρινιών) αν και έχω κάνει δύο φορές δημόσιος υπαλληλος(συμβασεις) και έχω σπουδασει Προγραμματιστης Η/Υ.

Εκτός  από το stratego ασχολούμαι πολλές ωρες την ημέρα με το ερασιτεχνικό ποδοσφαιρο(Γενικος αρχηγος σε ομάδα Α' τοπικό και ο γιος μου στις ακαδημιες) και με την ΠΑΟΚΑΡΑ μου που αγαπώ απο μικρός(Θυρα 4 απο τα 15 μου, αρε Mαγκτι Τολμπα).  Ο γιος μου ειναι κολλημενος με το stratego περισσοτερο απο εμενα αλλα δεν μπορει να γινει silver και νευριαζει συνεχεια με συνεπεια να μην βαζει κιλο.

Έπαιζα μικρός 14-17 ετων μετα το παρατησα γιατί εψαχνα αλλες λιμνουλες :P .

Ασχοληθηκα στα 36 μου παιζοντας στη Μetaforge και αργοτερα εδω.

Το stratego το αγαπω!!!

Οχι δεν εχω κανει λογω δουλειας(δεν προλαβαινω)
.

Οχι ακόμη, εξαλου θα φορμαριστω οταν πρεπει
.

Να παιξω ομορφα παιχνιδια και να χαρω το πρωταθλημα γνωριζοντας νεους καλους Ελληνες παικτες.

A ΟΜΙΛΟΣ  : ????????

Β ΟΜΙΛΟΣ  : ????????

KARAISKAKIS, ZOGRAFOS

VOHTHEIA linker gpeto DIM-gr LEON13.

Ναι γιατι μαθαινουμε ο ενας για τον αλλον πραγματα που ισως δεν ξεραμε και αυτο ειναι πολυ θετικό.

Να χαρουν ενα ομορφο πρωταθλημα, να ξεχασουν  τα προβληματα της καθημερινοτητας και γιατι οχι να πετυχουν τους στοχους τους.

Dekaeneas-Spy

• KARAISKAKIS, gkaros, Aris1970 and 2 others like this

#71 kostas2506

kostas2506

Miner

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 249 posts
  • Coat of arms
  • Gold Marshal

Posted 20 July 2014 - 06:38 PM

Όνομα λογαριασμού : Kostas2506

1. Ποια είναι η σχέση σου με το stratego  ? Να το πώ εξάρτηση να το πώ πάθος? . 7 χρονών αγόρασα το επιτραπέζιο απο κάτι πάγκους σε πανηγύρι χωριού και εώς τα 15 έπαιζα που και πού με δύο φίλους απο το χωριό . Ωσπου ξαφνικά πρίν 1 χρόνο και κάτιανακάλυψα πώς υπάρχει και σε σάιτ με ένα σωρό παίχτες ανώτερου επιπέδου. Και τότε ήταν που η γυναίκα μου έπαθε εγκεφαλικό! 

2. Έχεις κάνει κάποια προετοιμασία εν όψει των αγώνων του  1stEΠΟS (setup ,  στρατηγική που θα ακολουθήσεις , κ.τ.λ. )  ?
Επίθεση - Επίθεση -Επίθεση.

3.Είσαι έτοιμος να αντιμετωπίσεις τους αντιπάλους σου στο πεδίο της μάχης  ?
Αυτοί είναι έτοιμοι να αντιμετωπίσουν εμένα?

4. Ποιος είναι ο στόχος σου (αγωνιστικά) σε αυτό το  1stEΠΟ ( πρόκριση στην β’ φάση, τελική 4αδα ,)  ?
 Στόχος μου να πάρω εμπειρίες δεν νομίζω πως είμαι έτοιμος για την μεγάλη διάκριση ακόμη.

5. Ποια πιστεύεις ότι θα είναι η  4αδα που θα προκριθεί από τους 2 ομίλους (4αδα  Α’ ΟΜΙΛΟΥ , 4αδα  Β’ ΟΜΙΛΟΥ )  ?   Ποια πιστεύεις ότι θα είναι η  τελική 4αδα του  1stEΠΟ ?   Αρης καραισκάκης γκάρος και  σπύρος είναι σίγουρα στον Α όμιλο μπροστά μου, ίσως κάποιον κερδίσω μία φορά.  Στον άλλο όμιλο θεωρώ καλύτερους παίχτες σεκερτζή ζωγράφο και δεκαεννέα απο κεί και πέρα μία θέση για τους υπόλοιπους.

6. Ποιος παίκτης πιστεύεις θα είναι η έκπληξη του 1stEΠΟ και θα καταταχτεί πολύ ψηλότερα από το αγωνιστικό επίπεδο που θεωρητικά βρίσκεται σήμερα ?
 Ολα τα παιδιά είναι αξιοι για την έκπληξη , μακάρι να αναδειχθούν νέα αστέρια στο πρωτάθλημα.

7. Υπάρχουν παίκτες που δεν συμμετέχουν στο 1stEΠΟ και η απουσία τους είναι αισθητή  ? Ολοι οι μεγάλοι παίχτες του σάιτ είναι εδώ ξέρω λείπουν κάνα δύο αλλά αφού δεν ήθελαν δεν θα κλάψω κιόλας.!

8. Πιστεύεις ότι η παρουσίαση των πρωταγωνιστών του 1st EΠΟS (μέσω του ερωτηματολόγιου ) συμβάλει στην περαιτέρω γνωριμία μεταξύ των παικτών  ?
   Το έπος απο μόνο του θα μας ζεστάνει τις κρύες νύχτες του χειμώνα (φέτος δεν θα ανάψω καλοριφέρ!) απο κεί και πέρα θερμά συγχαρητήρια στα παιδιά που το τρέχουν είναι αξιέπαινοι.  Ηδη στο λίγο που είμαι στο σάιτ έχω γνωρίσει δύο πολύ αξιόλογους ανθρώπους ελπίζω και τους υπόλοιπους.

και να ζητήσεις από τους συμμετέχοντες στο 1stEΠΟS ?

Ολοι να το απολαύσουμε εξάλλου μας ενώνει η αγάπη για ένα παιχνίδι μιας άλλης εποχής δυστυχώς η γενιά που έρχεται δεν εκτιμά τέτοιες αξίες , ας προσπαθήσουμε εμείς όσο αντέχουμε να κρατήσουμε τη φλόγα ίσως κάποια στιγμή το παιχνίδι αποκτήσει μαζικότητα.

• KARAISKAKIS, Dekaeneas-Spy, gkaros and 2 others like this

#72 cflag

cflag

Lieutenant

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 730 posts
  • Coat of arms
  • Platinum Scout

Posted 20 July 2014 - 08:06 PM

:)GOSC

http://strategohella...hp/kunena/index

#73 dalee

dalee

Sergeant

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 373 posts
  • Coat of arms
  • Silver Captain

Posted 21 July 2014 - 09:18 AM

Όνομα λογαριασμού : dalee

Όνομα :
Τρυπαναγνωστόπουλος Γιώργος

Είμαι 27 ετών, μόνιμος κάτοικος Πάτρας. Απόφοιτος του τμήματος Επιστήμης των Υλικών του Πανεπ. Πατρών και τώρα κάνω διδακτορικό στους Μηχανολόγους Μηχανικούς στον τομέα της ηλιακής ενέργειας στα κτίρια. Παράλληλα κάνω και το προπτυχιακό του τμήματος Τεχνολόγων Γεωπόνων του ΤΕΙ Δ.Ελλάδος(Αμαλιάδα).
Εν γένη δουλεύω για τα προς το ζην σε ότι μπορεί να βρεθεί(αυτή την περίοδο σέρβις σε εστιατόριο και ιδιαίτερα μαθήματα σε μαθητές γυμνασίου-λυκείου).
Ασχολούμε με τον αθλητισμό κυρίως στην Άρση Βαρών, στο ερασιτεχνικό ποδόσφαιρο της Αχαϊάς και στην αγάπη μου το ακόντιο(με πολύ κόπο όμως).
Φέτος είχα ξεκινηνίσει μια προσπάθεια με ένα site ενημέρωσης και ιδεών, αλλά προς το παρόν έχω παγώσει τη λειτουργία του.

Το stratego το γνώρισα μικρός. Η ασχολία μου ήταν πάντα για διασκέδαση σε περιορισμένο χρόνο όμως. Προσφάτως αναζωπυρώθηκε το ενδιαφέρον μου, και με λίγη αναζήτηση βρέθηκα στο stratego.com.
Αυτή τη στιγμή το θεωρώ μια πολύ όμορφη δημιουργική στιγμή της ημέρας(2 με 3 παρτίδες συνήθως).

Κυρίως επιδιώκω να μαζέψω εμπειρία, να δω τα λάθη στησίματος και στρατηγικής μου και το πως να τα ξεπερνώ πάνω στον αγώνα.

Η μάχη για έμενα ξεκινάει νωρίς, από τα προκριματικά. Ο αντιπαλός μου kambia, αναγνωρίζεται από τους εμπειρότερους, ως ανερχόμενα καλός παίκτης. Δεν θεωρώ πως στην προκειμένη είμαι έτοιμος, αλλά θα επιδιώξω να κάνω το καλύτερο δυνατό την ώρα των αγώνων με στόχο την νίκη-πρόκριση. Ελπίζω να το ευχαριστηθούμε και οι δύο.

Πρωτίστως η πρόκριση και συνολικά η ικανοποίηση του παιγνιδιού.

Δυστυχώς δεν γνωρίζω καλά τους υπόλοιπους παίκτες. Εξάλλου οι προβλέψεις πάντα είναι αμφίβολες και δημιουργούνται από εσάς τους δημοσιογράφους για τη δημιουργία εντυπώσεων! :)

Έστω με μία νίκη ξεπερνάω το αγωνιστικό επίπεδο που βρίσκομαι ως σήμερα. Οπότε θεωρώ ότι είμαι μία πολύ καλή επιλογή!!!
Εντάξει, πραγματικά δεν έχω εικόνα αυτή τη στιγμή στο χώρο.

Όταν παίρνεις μια κατάταξη σε ένα πρωτάθλημα, σημαίνει ότι κατάφερες και συμμετείχες στον τυπικό αριθμό αγώνων που απαιτεί το εκάστοτε τουρνουά. Η κατάταξη σου σε χαρακτηρίζει, μέχρι το επόμενο. Αυτός που δεν συμμετείχε, τυπικά και ουσιαστικά είναι δεν μπορεί να ισχυριστεί πως είναι καλυτερός σου.
Το να συμμετέχεις σε ένα τουρνουά και να παίρνεις την όποια θέση, είναι συνδιασμός ταλέντου, ικανότητας στο συγκεκριμένο αγώνισμα, αντοχής/φυσικής κατάστασης, υπομονής-επιμονής και αφιέρωσης χρόνου.
Επίσης η συμμετοχή δείχνει την ομαδικότητα που έχεις και θέλεις στο χώρο αυτο.

Είναι πολύ σημαντικό όλο αυτό και συγχαρητήρια για την ιδέα.

Κανείς δεν θέλει έναν flat αντίπαλο. Η ίντριγκα και το σασπένς δίνει ενδιαφέρον στο παιγνίδι. Κανείς όμως δεν έχει το δικαίωμα να χαλάσει μια όμορφη διοργάνωση.
Οπότε ας το ευχαριστηθούμε όλοι, και ο νικητής ας μην νιώθει τόσο άβολα μόνος στην κορυφή, όσο όλοι οι υπόλοιποι θα τον χαζεύουμε παρέα! :)

• KARAISKAKIS, Dekaeneas-Spy, gkaros and 3 others like this

#74 Kambia

Kambia

Sergeant

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 331 posts
  • Coat of arms
  • Gold Captain

Posted 21 July 2014 - 03:43 PM

Ερωτηματολόγιο  

Όνομα λογαριασμού : Kambia

Όνομα : Ναταλί ....

Μίλησε  μας  λίγο για τον εαυτό  σου : (προαιρετικά)

Έχω κλείσει τα 37. Μένω Επανωμή (λίγο έξω από τη Θεσσαλονίκη), είμαι παντρεμένη και έχω μια κόρη 5 ετών η οποία όποτε με βλέπει να παίζω Stratego μου λέει τους βαθμούς των πιονιών :D Έχω σπουδάσει συντήρηση έργων τέχνης και αρχαιοτήτων αλλά αυτό το διάστημα εργάζομαι ως έκτακτη στον Δήμο Θερμαϊκού (σε άσχετο τομέα). Tα ενδιαφέροντά μου  - χομπι είναι οι πολεμικές τέχνες (Brazilian J.J και Hapkido),  οι κατασκευές (από μοντελισμό μέχρι arcade καμπίνες) και γενικά ότι μπορώ να δημιουργήσω, to paintball και το pc gaming (adventure, rpg, mmo) 

1. Ποια είναι η σχέση σου με το stratego  ?

Το Stratego το γνώρισα κάπου στα μέσα της δεκαετίας του 80 από 2 αδέλφια ομογενών (είχα πάει ταξίδι στο εξωτερικό τότε). It was love at first site. Με το που γύρισα Ελλάδα το πρώτο πράγμα του έβαλα την μάνα μου να μου αγοράσει ήταν το Stratego της ΕΠΑ. Έπαιζα μόνο με την αδερφή μου και μετέπειτα στον 286 υπολογιστή μου. Δυστυχώς σταμάτησα να παίζω για αρκετά χρόνια καθώς δεν έβρισκα άτομα να παίζουν Stratego!  Αργότερα έμαθα στον άντρα μου να παίζει και έβγαλα το άχτι μου - και πλέον δε με παίζει! Με το live ασχολήθηκα μετά από προτροπή του SEKERTZISS από πρώτο τουρνουά Stratego στη Θεσσαλονίκη αλλά δεν έδωσα και πολύ βάση στην αρχή.  

Αυτό το διάστημα νομίζω πως έχω φτάσει σε σχέση εξάρτησης! 

2. Έχεις κάνει κάποια προετοιμασία εν όψει των αγώνων του  1stEΠΟS (setup ,  στρατηγική που θα ακολουθήσεις , κ.τ.λ. )  ?
Δυστυχώς όχι. Ο χρόνος μου είναι αρκετά περιορισμένος τον τελευταίο μήνα. 2-3 games την ημέρα μόνο και τίποτα παραπάνω. 

Πάντα έτοιμη να δώσω τον καλύτερο εαυτό μου. 

4. Ποιος είναι ο στόχος σου (αγωνιστικά) σε αυτό το  1stEΠΟ ( πρόκριση στην β’ φάση, τελική 4αδα ,)  ?

Σε πρώτη φάση να περάσω τον προκριματικό γύρο. Από κει και ύστερα θέλω να μαζέψω εμπειρία και να κάνω έστω 3 νίκες. 

5. Ποια πιστεύεις ότι θα είναι η  4αδα που θα προκριθεί από τους 2 ομίλους (4αδα  Α’ ΟΜΙΛΟΥ , 4αδα  Β’ ΟΜΙΛΟΥ )  ?   Ποια πιστεύεις ότι θα είναι η  τελική 4αδα του  1stEΠΟ ?
Δεν μπορώ να απαντήσω καθώς πέρα από τα παιδιά που έπαιξαν στο 1st CL εδώ δε γνωρίζω τους υπόλοιπους παίκτες. 

6. Ποιος παίκτης πιστεύεις θα είναι η έκπληξη του 1stEΠΟ και θα καταταχτεί πολύ ψηλότερα από το αγωνιστικό επίπεδο που θεωρητικά βρίσκεται σήμερα ?
ΚΝΙGΗΤ77

7. Υπάρχουν παίκτες που δεν συμμετέχουν στο 1stEΠΟ και η απουσία τους είναι αισθητή  ?

Θα δώσω την ίδια απάντηση με την ερώτηση 5. Αλλά ακόμα και να τους γνώριζα τους υπόλοιπους παίκτες θα συμφωνήσω με τον cflag 

Απο τη στιγμη που καποιος απουσιαζει με τη θεληση του ,οχι

8. Πιστεύεις ότι η παρουσίαση των πρωταγωνιστών του 1st EΠΟS (μέσω του ερωτηματολόγιου ) συμβάλει στην περαιτέρω γνωριμία μεταξύ των παικτών  ?
Ναι, αλλιώς δε θα έμπαινα καν στον κόπο να το συμπληρώσω. 

Καλή διασκέδαση πρώτα από όλα και μετά καλή επιτυχία. 

Have fun. It's just a game! 

#75 Aris1970

Aris1970

Colonel

• Members
  • 1,713 posts
  • Coat of arms
  • Platinum Spy

Posted 21 July 2014 - 05:32 PM

2.     zoografos       

3.     spyros77

4.     SEKERTZISS

5.     KARAISKAKIS

6.     Dekaeneas-Spy

7.     ​kostas2506

8.     ​cflag

9.     gkaros

10.   john1974        

11.   DR_ELL Ανώτατο 

12.   KNIGHT77

13.   Tsakaman 

14.   gorgsari

15.   Kambia    

16.  aggelakisdim                                            

17.  Ajax_                                                          

18.  Dalee                                

#76 Firmas

Firmas

Scout

• Members
  • PipPipPipPip
  • 128 posts
  • Coat of arms
  • Bronze Lieutenant

Posted 21 July 2014 - 06:03 PM

challenge zone  οποιος θελει να αναμετρηθει με τον αρχοντα...

• Dekaeneas-Spy likes this

MEΓΑ ΛΑΘΟΣ ΝΑ ΑΓΝΟΕΙΤΕ ΤΟΝ ΦΙΡΜΑ  banner8.gif

#77 gkaros

gkaros

Miner

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 155 posts
  • Coat of arms
  • Platinum Major

Posted 21 July 2014 - 07:38 PM

Ερωτηματολόγιο  

Όνομα λογαριασμού : gkaros

Όνομα : Γιώργος Γεωργιάδης

Μίλησε  μας  λίγο για τον εαυτό  σου : (προαιρετικά) 
Κλείσαμε τα 40άντα φέτος, παντρεμένος, Ιωάννινα, Ηλεκτρολόγος μηχανικός - lift expert , κυνήγι πέρδικας-πάπιας.

1. Ποια είναι η σχέση σου με το stratego  ?
Ερωτική :wub: , ξεκίνησα το 2009 στη metaforge κόλλησα μετά ξεκίνησα να παίζω και gravon κλπ. Αφού δεν χώρισα την εποχή της μεγάλης πώρωσης πάλι καλά. Τώρα παίζω ελεγχόμενα περισσότερο για διασκέδαση. Εννοείτε ότι έπαιξα και σε παιδική ηλικία λίγο.

2. Έχεις κάνει κάποια προετοιμασία εν όψει των αγώνων του  1stEΠΟS (setup ,  στρατηγική που θα ακολουθήσεις , κ.τ.λ. )  ?
Όχι, εδώ δεν έχω κάνει για το παγκόσμιο...
3.Είσαι έτοιμος να αντιμετωπίσεις τους αντιπάλους σου στο πεδίο της μάχης  ?
Εννοείται.
4. Ποιος είναι ο στόχος σου (αγωνιστικά) σε αυτό το  1stEΠΟS  ( πρόκριση στην β’ φάση, τελική 4αδα ,)  ?
Στόχος να παίζω σωστά και μετά ότι βγεί.
5. Ποια πιστεύεις ότι θα είναι η  4αδα που θα προκριθεί από τους 2 ομίλους (4αδα  Α’ ΟΜΙΛΟΥ , 4αδα  Β’ ΟΜΙΛΟΥ )  ?   Ποια πιστεύεις ότι θα είναι η  τελική 4αδα του  1stEΠΟS  ?
Σεκερτζής και Σπύρος είναι σε τρελή φόρμα, τους υπόλοιπους δεν τους έχω παίξει, δεν έχω άποψη. 
6. Ποιος παίκτης πιστεύεις θα είναι η έκπληξη του 1stEΠΟS  και θα καταταχτεί πολύ ψηλότερα από το αγωνιστικό επίπεδο που θεωρητικά βρίσκεται σήμερα ?
Μακάρι να ξεπεταχτεί όποιος και νάνε
7. Υπάρχουν παίκτες που δεν συμμετέχουν στο 1stEΠΟS  και η απουσία τους είναι αισθητή  ?
Όχι
8. Πιστεύεις ότι η παρουσίαση των πρωταγωνιστών του 1st EΠΟS (μέσω του ερωτηματολόγιου ) συμβάλει στην περαιτέρω γνωριμία μεταξύ των παικτών  ?
Ναι , είναι καλή κίνηση

9. Τι θα ήθελες να ευχηθείς και να ζητήσεις από τους συμμετέχοντες στο 1stEΠΟS ?
Καλή επιτυχία, αν σας λοττάρω είναι μέρος του παιχνιδιού, μην τρελαίνεστε.  ;) 

• Aris1970 and Kambia like this

#78 Dekaeneas-Spy

Dekaeneas-Spy

Major

• Members
  • 1,391 posts
  • Coat of arms
  • Platinum Marshal

Posted 21 July 2014 - 09:17 PM

Προτεινω στον εκδοτη της Γαλανολευκα Νεα να παρει συνεντευξη απο τον firma.

Οι ερωτησεις να ειναι χιουμοριστικου περιεχομενου(π.χ. ρωτησε του αν θα ερθει να αγωνιστει στο παγκοσμιο κυππελο στην Θεσσαλονικη-εγω ξερω την απαντηση :D ) γιατι ο firmas διαθετει αφθονο.

Κανε κατι επιτελους Αρη να ανεβασεις τις πωλησεις τωρα μεσα στην καρδια του καλοκαιριου που δεν κουνιεται φυλλο.

Βγαλε και ενα cd με αναλυτικες οδηγιες για screenshot και εγγραφη βιντεο.

Dekaeneas-Spy (Εκδοτης-Δημοσιογραφος της "THE BOMB")

• Aris1970 and cflag like this

#79 spyros77

spyros77

Sergeant

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 473 posts
  • Coat of arms
  • Platinum Major

Posted 21 July 2014 - 09:32 PM

Ερωτηματολόγιο 

Όνομα λογαριασμού : spyros77

Όνομα :
Γεωργακόπουλος Σπύρος

Είμαι 38 χρονών και έχω μεγαλώσει στον Πολύγυρο Χαλκιδικής. Μένω εδώ και 12 χρόνια Αθήνα, παντρεμένος και έχουμε  μια κόρη 6 χρονών.  Απόφοιτος Πληροφορικής Θεσαλονικής ,εργάζομαι σε εταιρία Πληροφορικής με ειδίκευση στις Τηλεπικοινωνιες. Εκτός από stratego όλο τον υπόλοιπο χρόνο τον αφριερώνω στην κόρη μου (Διαθεσιμότητα για παιχνίδια μετά τις 21:00 αφού πάει για ύπνο :) ). Κανένα μπασκετάκι παίζουμε αλλά πλέον τα πόδια δεν αντέχουν τα καρφώματα :) .

Παίζαμε μικροί στον Πολύγυρο και μου έχει μείνει η φράση ενός από τα μεγαλύτερα παιδιά "Όπου και να πας σε μπομπάρα θα πέσεις". Από τότε έπαιξα ξανά σε metaforge και τώρα εδώ στο stratego.com

Η στρατηγική είναι απλή. Αν είσαι από κάτω κάνε lotto να τελειώνουμε να πάμε στο επόμενο παιχνίδι. Βαριέμαι να παίζω παιχνίδια που κρατάνε πάνω από 30-40 λεπτά. Αλλιώς θα έπαιζα σκάκι

3.Είσαι έτοιμος να αντιμετωπίσεις τους αντιπάλους σου στο πεδίο της μάχης  ? Παιχνίδι είναι ρε παιδιά

4. Ποιος είναι ο στόχος σου (αγωνιστικά) σε αυτό το  1stEΠΟ ( πρόκριση στην β’ φάση, τελική 4αδα ,)  ? Να καταφέρω να παίξω όλα τα παιχνίδια καθώς η δουλειά μου είναι λίγο απρόβλεπτη. Aris αυτή τη φορά δεν θα γλυτώσεις με μια "ισοπαλία" :)

5. Ποια πιστεύεις ότι θα είναι η  4αδα που θα προκριθεί από τους 2 ομίλους (4αδα  Α’ ΟΜΙΛΟΥ , 4αδα  Β’ ΟΜΙΛΟΥ )  ?   Ποια πιστεύεις ότι θα είναι η  τελική 4αδα του  1stEΠΟ ? Οταν ανοίξουν τα στοιχήματα θα σας πω. :)

6. Ποιος παίκτης πιστεύεις θα είναι η έκπληξη του 1stEΠΟ και θα καταταχτεί πολύ ψηλότερα από το αγωνιστικό επίπεδο που θεωρητικά βρίσκεται σήμερα ? ο gkaros καθώς σύμφωνα με την κατάταξη είναι χαμηλά αυτή τη στιγμή :) 

7. Υπάρχουν παίκτες που δεν συμμετέχουν στο 1stEΠΟ και η απουσία τους είναι αισθητή  ? Εφόσον απέχουν με την θέλησή τους τότε δεν υπάρχουν απουσίες

8. Πιστεύεις ότι η παρουσίαση των πρωταγωνιστών του 1st EΠΟS (μέσω του ερωτηματολόγιου ) συμβάλει στην περαιτέρω γνωριμία μεταξύ των παικτών  ?Ασφαλώς

και να ζητήσεις από τους συμμετέχοντες στο 1stEΠΟS ? Να ευχαριστηθούν τα παιχνίδια και να σέβονται τους κανόνες του παιχνιδιού.

• KARAISKAKIS, Dekaeneas-Spy, Aris1970 and 1 other like this

#80 Ajax_

Ajax_

Scout

• Members
  • PipPipPipPip
  • 118 posts
  • Coat of arms
  • Silver Sergeant

Posted 22 July 2014 - 07:38 AM

Ερωτηματολόγιο  

Όνομα λογαριασμού : Ajax_

Όνομα : Περιμενης Γιαννης

Ειμαι 27ετων  και μενω στην Γλυφαδα Αττικης.

1. Ποια είναι η σχέση σου με το stratego  ?
Ξεκινησα να παιζω με φιλους και μου αρεσε παρα πολυ. Μετα απο ενα σημειο δεν εβρησκα αντιπαλους και το ειχα παρατησει. Ομως καποια στιγμη ανακαλυψα το Stratego.com( Thanks Kambia :D  ) και απο τοτε παιζω εδω.

Λογω ελλειψης χρονου δυστηχως οχι,  παιζω μερικα ματσακια την εβδομαδα για να ξεσκουριαζω  :P  !

Παντα ειμαι ετοιμος!  ;) 

Θελω να περασω τον προκριματικο και απο εκει και περα δεν εχω καποιο συγκεκριμενο στοχο , απλα θελω να παιξω καλα και να διασκεδασω.

5. Ποια πιστεύεις ότι θα είναι η  4αδα που θα προκριθεί από τους 2 ομίλους (4αδα  Α’ ΟΜΙΛΟΥ , 4αδα  Β’ ΟΜΙΛΟΥ )  ?   Ποια πιστεύεις ότι θα είναι η  τελική 4αδα του  1stEΠΟ ?

Δεν γνωριζω την παικτικη αξια ολων το παικτων αρα δεν μπορω να εχω αποψη.

-

7. Υπάρχουν παίκτες που δεν συμμετέχουν στο 1stEΠΟ και η απουσία τους είναι αισθητή  ?

-

Ναι

Να εχουμε καλα παιχνιδια και καλη επιτυχια σε ολους!

• KARAISKAKIS, Aris1970 and Kambia like this

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users